Centrální nákupy: zemi prý zaplaví levné kloubní náhrady

Zatímco léčiv jsou jednotky tisíc, zdravotnických prostředků jsou v České republice registrovány desítky tisíc. Podle presidenta asociace CzechMed Miroslava Paláta není v moci nákupčího v nemocnici, aby znal do detailu celou širokou paletu.
„Každý člověk je jedinečný a zdravotnické prostředky jsou vyvíjeny právě s ohledem na požadavky uživatelů. Jejich účinnosti je dosaženo mechanickým nebo elektrickým působením. Laicky řečeno, léky mají společného jmenovatele v podobě obsahu účinné látky, naproti tomu zdravotnické prostředky se liší v jedinečných detailech a kombinacích využití. Kloubní náhradu chirurg dle požadavků pacienta na operačním sále prostě nepřiřízne,“ dodal šéf CzechMed.
Zdravotnické prostředky tvoří desetinu procent výdajů pojišťoven, což představuje asi osm procent celkových nákladů ve zdravotnictví. Aby se výrobci zdravotnických prostředků na českém trhu za současné situace udrželi, musí nabízet výrobky, které jsou o dvě až tři generace starší. Jedná se o produkty určené primárně pro asijské rozvojové trhy, konstatoval Palát.
Dvoukolové tendry
CzechMed doporučuje dvoukolová výběrová řízení. První je kvalifikační kolo, ve kterém jednotliví výrobci předloží své nabídky a vzorky. Ty pak pracovníci, kteří s těmito výrobky běžně pracují, otestují a vyberou ty nejlepší s ohledem na kvalitu. Vybrané firmy pak postoupí do druhého kola, kde je možné už soutěžit o jednotkovou cenu, protože kvalita jednotlivých výrobků je srovnatelná.
Systém centrálního nákupu mimo jiné kancelářských potřeb, počítačů, datových služeb, energií či služebních vozů má podle vlády začít fungovat od ledna 2016. Celkový odhad finančních úspor je v řádu jednotek až desítek procent, uvádí se v předkládací zprávě. Přesnější odhad podle ministerstva financí, které bude zadavatelem všech těchto nákupů, není možné vyčíslit.