Centrální nákupy: zemi prý zaplaví levné kloubní náhrady | E15.cz

Centrální nákupy: zemi prý zaplaví levné kloubní náhrady

Artróza může vyústit i v potřebu kloubní náhrady
Artróza může vyústit i v potřebu kloubní náhrady
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Mike Baird

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Centrální nákupy prosazované ministrem financí Andrejem Babišem povedou k tomu, že na tuzemském trhu převládnou výrobky pro rozvojové země. Tvrdí to Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků. Podle ní centralizace nákupů, s níž nedávno souhlasila Sobotkova vláda, se nemůže vztahovat na sofistikové komodity jako jsou například kloubní náhrady.

Zatímco léčiv jsou jednotky tisíc, zdravotnických prostředků jsou v České republice registrovány desítky tisíc. Podle presidenta asociace CzechMed Miroslava Paláta není v moci nákupčího v nemocnici, aby znal do detailu celou širokou paletu.

„Každý člověk je jedinečný a zdravotnické prostředky jsou vyvíjeny právě s ohledem na požadavky uživatelů. Jejich účinnosti je dosaženo mechanickým nebo elektrickým působením. Laicky řečeno, léky mají společného jmenovatele v podobě obsahu účinné látky, naproti tomu zdravotnické prostředky se liší v jedinečných detailech a kombinacích využití. Kloubní náhradu chirurg dle požadavků pacienta na operačním sále prostě nepřiřízne,“ dodal šéf CzechMed.

Zdravotnické prostředky tvoří desetinu procent výdajů pojišťoven, což představuje asi osm procent celkových nákladů ve zdravotnictví. Aby se výrobci zdravotnických prostředků na českém trhu za současné situace udrželi, musí nabízet výrobky, které jsou o dvě až tři generace starší. Jedná se o produkty určené primárně pro asijské rozvojové trhy, konstatoval Palát.

Dvoukolové tendry

CzechMed doporučuje dvoukolová výběrová řízení. První je kvalifikační kolo, ve kterém jednotliví výrobci předloží své nabídky a vzorky. Ty pak pracovníci, kteří s těmito výrobky běžně pracují, otestují a vyberou ty nejlepší s ohledem na kvalitu. Vybrané firmy pak postoupí do druhého kola, kde je možné už soutěžit o jednotkovou cenu, protože kvalita jednotlivých výrobků je srovnatelná.

Systém centrálního nákupu mimo jiné kancelářských potřeb, počítačů, datových služeb, energií či služebních vozů má podle vlády začít fungovat od ledna 2016. Celkový odhad finančních úspor je v řádu jednotek až desítek procent, uvádí se v předkládací zprávě. Přesnější odhad podle ministerstva financí, které bude zadavatelem všech těchto nákupů, není možné vyčíslit.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video