Češi na alimentech dluží deset miliard korun. Samoživitelé nemají ani na ovoce dětem, tvrdí expertka

Iveta Novotná, výkonná ředitelka projektu VašeVýživné.cz

Iveta Novotná, výkonná ředitelka projektu VašeVýživné.cz Zdroj: Blesk:Robert Klejch

Velká část dětí z neúplných rodin si musí vystačit s příjmem pouze jednoho rodiče – bývalý partner nebo partnerka totiž ve třetině případů odmítá platit alimenty. Mnoho samoživitelek či samoživitelů se přitom potácí na hranici chudoby, tedy příjmu kolem jedenácti tisíc korun. Průměrný dluh na výživném se podle Ivety Novotné z projektu VašeVýživné.cz pohybuje okolo sta tisíc korun, přičemž celkové dluhy činí deset miliard.

Mnoho samoživitelů neví, jak by měli dlužné výživné vymáhat. Často se obrací na policii, ta však může přijmout trestní oznámení, ale nedokáže pro ně získat peníze. Rodič tak může pouze doufat, že hrozba vězení dlužníka přesvědčí, aby začal platit.

„Dále se mohou rodiče obrátit na soud, ale musí určit, jakým způsobem se bude výživné vymáhat. Pokud ovšem rodič neví, kde jejich bývalý partner pracuje nebo zda má nějaké finanční prostředky, tak varianta vymáhání přes soud není snadná,“ upozornila Iveta Novotná z projektu VašeVýživné.cz. „Stává se také, že pokud soud řeší dlužné výživné srážkami ze mzdy, člověk, co není ochoten alimenty platit, raději vymění práci, a pokud má nějaký majetek, odkloní ho jinam,“ dodala.

Úspěšnější mohou být ti, kteří se obrátí na exekutora. Podle odbornice je ale poměrně složité tvořit návrh na zahájení exekuce a je také nutné připravit se na případné poplatky na advokáta. To si ovšem většina neúplných rodin nemůže dovolit. Případně je odrazuje fakt, že pokud by se ukázalo, že není nač uvalit exekuci, budou muset zaplatit veškeré náklady za celý proces. 

Podle Novotné tak rodiče svým dětem mnohdy nemohou dopřát ani ovoce či zeleninu, jak pro Blesk Zprávy uvedla Iveta Novotná z projektu VašeVýživné.cz.

Zbytek článku a celý videorozhovor najdete na stránkách Blesk.cz zde >>>