Česká recese pokračuje: ekonomika loni klesla o 1,1 procenta | E15.cz

Česká recese pokračuje: ekonomika loni klesla o 1,1 procenta

Příprava turbíny (foto Škoda Power)
Příprava turbíny (foto Škoda Power)
• 
ZDROJ: Skoda Power

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká ekonomika se nachází v nejdelší recesi od roku 1997. Loni totiž podle předběžných údajů statistického úřadu meziročně klesla o 1,1 procenta a v recesi už je tak čtyři čtvrtletí v řadě. To je více než v krizovém období z přelomu let 2008 a 2009. Ještě v roce 2011 HDP meziročně rostl o 1,9 procenta. Recese přitom podle ekonomů bude asi ještě pokračovat, zlepšení očekávají nejdříve od druhého čtvrtletí. I tak ovšem analytici pro letošní rok počítají maximálně se stagnací ekonomiky.

Hrubý domácí produkt se snížil v samotném čtvrtém čtvrtletí meziročně o 1,7 procenta a mezičtvrtletně o 0,2 procenta. Nedařilo se hlavně stavebnictví a zemědělství, do krize se ale dostává už i automobilový průmysl.

Na loňském poklesu se podílely ale především domácnosti – a to snížením výdajů o více než tři procenta. „Spotřebitelé a jejich spotřeba byli tím záporem, který nepodpořil hospodářský růst. Podle maloobchodních tržeb je vidět, že spotřeba dále meziročně klesá. Prosinec, i díky nižšímu počtu pracovních dní, byl jedním z nejhorších měsíců roku. Přesto ale je vidět naděje, kdy hlavně klesající inflace může pozitivně působit na spotřebitelskou poptávku a povzbudit ji,“ komentoval to analytik Michal Kozub z Home Creditu.

Brzdí i tradiční tahoun - automobilový průmysl

Dál chřadne především stavebnictví, které doplácí na nízkou investiční aktivitu podnikatelského i vládního sektoru. V posledním čtvrtletí už ale krize začala dopadat i na automobilový průmysl. „Průmysl, který je v Česku jednostranně orientovaný na výrobu aut zažívá opět těžké období, když v prosinci výrazně klesla výroba aut. To samozřejmě ovlivňuje i jejich dodavatele a subdodavatele. Podobně tomu je i ve stavebnictví, které pokračuje ve svém dlouhodobém pádu posledních let,“ rozvedl to Kozub.

Pozitivně naopak působil v průběhu celého roku vývoj zahraničního obchodu, kde celkový růst vývozu o 4,3 procenta byl o dva procentní body vyšší než zvýšení dovozu. Podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského pokračuje trend pozitivního vlivu zahraniční poptávky, ta ale sama o sobě není schopna vyvážit klesající investiční aktivitu firem a propadající se spotřebu domácností.

Vývoj růstu českého HDP (meziročně)

Vývoj HDP Autor: tradingeconomics.com
Zdroj: tradingeconomics.com

„Oživení ekonomiky je stále v nedohlednu,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. „Můžeme očekávat, že pokud se spotřebitelé proberou z letargie, a pomůžou svou spotřebou ekonomice, tak by v druhé polovině mohl přijít opět ekonomický růst,“ dodává Kozub. Rozhodně ale podle něj nepůjde o okamžitý raketový start, ale spíše pozvolný nástup. „Bránit růstu bude navíc řada brzd, jak ve formě omezování rozpočtových výdajů, tak i vysoká nezaměstnanost, která letos bude hlavní negativní trend roku,“ dodal.

I podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa by se měla ekonomika pohybovat v recesi ještě na začátku letošního roku, nicméně od druhého čtvrtletí již očekává pozvolné oživení. „Spotřebitelská poptávka by měla zůstat utlumená, domácnosti patrně budou dále šetřit minimálně v první polovině letošního roku,“ uvedl.

Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi, které již zveřejnily výsledky HDP za čtvrté čtvrtletí, je výkon české ekonomiky výrazně podprůměrným, upozornil Marek. Hůře je na tom pouze Maďarsko, kde se HDP meziročně snížil o 2,7 procenta. Na Slovensku meziročně HDP stoupl ve čtvrtém čtvrtletí o 0,7 procenta, v Německu o 0,4 procenta, v Rakousku o 0,4 procenta, v Rumunsku o 0,3 procenta. Naopak ve Francii klesla ekonomika meziročně o 0,3 procenta a v Nizozemí o 0,9 procenta.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video