České podniky dohodu s USA vítají, varují ale před narušením suverenity

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Images Money via Flickr (CC BY 2.0)

Svaz průmyslu a dopravy i Hospodářská komora podporují přijetí dohody o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Zástupci byznysu ale žádají, aby se k vybraným oblastem, jako jsou zemědělství a potravinářství, při vyjednávání přistupovalo opatrně.

Téměř třetina evropských exportérů podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého považuje USA za svůj prioritní trh. Je proto nezbytné, aby se dohoda uzavřela, a tím byla posílena konkurenceschopnost EU a USA, řekl.

„Hlavní přínos budoucí dohody vidíme v odstranění netarifních překážek, jejichž existence je pro rozvoj vzájemného obchodu a investic tíživější než bariéry tarifní,“ uvedl Dlouhý.

Mezi tarifní opatření patří zejména cla a kvóty, mezi netarifní například preferování domácích firem dotacemi či státními zakázkami, daňová zvýhodňování domácích podniků, administrativní překážky či obchodní sankce z politických důvodů.

Komentář Ilony Švihlíkové:

Podle prezidenta Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jana Wiesnera TTIP otevře významný americký trh evropským a potažmo českým výrobkům.

„Nedořešenou problematikou je levný americký břidličný plyn. Konfederace je tedy z pohledu malých a středních podniků opatrně optimistická za předpokladu, že nedojde k narušení suverenity jednotlivých členských zemí EU implementací amerických právních norem, a to zvláště na podnikové úrovni. Současně by dohoda neměla znevýhodnit některá odvětví na úkor jiných,“ upozornil.

Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) Česko podporuje obchodní politiku EU. „Jsme přesvědčeni, že jsme schopni sjednat takovou dohodu, která neohrozí kompetence členských států EU z hlediska ochrany veřejných zájmů. Dohodu TTIP proto podporujeme nejen z důvodu ekonomického, ale také z hlediska strategického,“ uvedl tento týden.

Třetina světového obchodu

O TTIP diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od loňského roku. Smlouva by měla odstranit zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Její zastánci tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Už teď tvoří byznys mezi EU a USA skoro třetinu světového obchodu.

Proti dohodě mají námitky některé země EU a bojuje proti ní řada aktivistů i lobbistických skupin. Kritici dohody říkají, že Evropa bude v zájmu smluv muset ustoupit ze svých standardů chránících spotřebitele, životní prostředí i sociální výdobytky. Varují, že TTIP omezí demokratická práva Evropanů a že v budoucnu budou mít koncerny ještě větší vliv na vznik zákonů.