České politické špičky se shodly na přesunu ambasády do Jeruzaléma

Miloš Zeman

Miloš Zeman Zdroj: čtk

Otevření Českého domu v Jeruzalémě bude prvním krokem v záměru přemístit české velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma. Po koordinačním jednání na Pražském hradě to ve společném prohlášení uvedli ústavní činitelé. Přesun ambasády z Tel Avivu prosazuje především prezident Miloš Zeman. České politické špičky se zároveň shodly, že stále trvají důvody, proč byly zavedeny protiruské sankce. Politici současně shodně odmítají nedobrovolné přerozdělování migrantů.

Podle společného prohlášení účastníků schůzky, mezi kterými byl kromě Zemana premiér Andrej Babiš, předseda Sněmovny Radek Vondráček (oba ANO), ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), politici diskutovali o přípravě strategického dialogu s Izraelem. Shodli se na přínosu pravidelných mezivládních konzultací pro rozvoj vzájemných bilaterálních vztahů.

"Rovněž byli seznámeni s obsahem, zaměřením i cíli listopadové oficiální cesty prezidenta republiky do Izraele včetně stavu příprav otevření Českého domu v Jeruzalémě, které bude prvním krokem v záměru přemístit velvyslanectví ČR do Jeruzaléma v souladu s mezinárodním právem," uvedli v prohlášení.

Za přesun české ambasády do Jeruzaléma opakovaně bojuje Zeman. Odpůrci přesunu velvyslanectví tvrdí, že je třeba počkat, dokud se nevyřeší letitý konflikt mezi Izraelem a Palestinou, jehož součástí je i spor o status Jeruzaléma.

Černínský palác ve svých komentářích vždy zdůrazňuje, že kroky České republiky budou v souladu s pozicemi EU i OSN. Obě organizace ve svých postojích zdůrazňují, že Jeruzalém by v budoucnu měl být hlavním městem jak Izraele, tak budoucího státu Palestina. I s ohledem na to má většina států své diplomatické zastoupení v Tel Avivu. Do Jeruzaléma letos přesunuli svou ambasádu Spojené státy, akt provázeli protesty Palestinců.

Česká republika letos otevřela v Jeruzalémě honorární konzulát. Kromě ambasády a Českého centra v Tel Avivu má také honorární konzulát v Ejlatu a honorární generální konzulát v Haifě.

České politické špičky se zároveň shodly, že stále trvají důvody, proč byly zavedeny protiruské sankce. Ve společném prohlášení, které zveřejnil Hrad, vyzvali premiér, prezident, šéf Sněmovny a ministři zahraničí a obrany také k naplnění mírových dohod z Minsku všemi zúčastněnými stranami.

Podle politiků by bylo užitečné, kdyby téma sankcí proti Rusku probrala komplexně Evropská rada. "Včetně zhodnocení ekonomické i politické účinnosti sankcí v návaznosti na proceduru jejich prodlužování. Česká republika přitom samozřejmě bude výsledky této diskuse respektovat," stojí v prohlášení.

Politici současně trvají na odmítnutí nedobrovolného přerozdělování migrantů i potřebě zvýšené aktivity při řešení konfliktů v oblastech, odkud migranti přicházejí.

"ČR bude nadále prosazovat takovou změnu pravidel Společného evropského azylového systému, která zamezí zneužívání azylových pravidel pro nelegální vstup do Evropy a umožní systém zachovat pro ty, kteří ochranu opravdu potřebují," uvedli premiér, prezident, šéf Poslanecké sněmovny a ministři zahraničí a obrany v prohlášení.