Česko je šestnáctou nejbohatší zemí EU, žebříček vede Lucembursko
HDP na hlavu v Česku loni představoval 84 procent unijního průměru. Statistika ukázala, že Česká republika si v tomto ohledu stála lépe než Slovensko, pobaltské státy či Slovinsko.
Celkově existují při sledování tohoto ukazatele ekonomické aktivity mezi členskými státy EU velké rozdíly. Například HDP na hlavu v Lucembursku je na 263 procentech, což je více než dvojnásobek průměru EU. Druhé Irsko je ale už jen 32 procent nad průměrem EU. V Bulharsku naopak HDP nedosahuje ani poloviny průměru celé EU.
Lucembursku pomáhají lidé ze zahraničí
Za vysokým údajem Lucemburska stojí podle evropských statistiků zahraniční pracovníci, kteří tvoří velké procento tamní zaměstnanosti. K ekonomické aktivitě Lucemburska sice přispívají, při výpočtu HDP na hlavu se ale za součást domácí populace neberou. Data obecně ukazují, že vyšší HDP na obyvatele než celounijní průměr mělo loni 11 států, tedy méně než polovina unijní osmadvacítky.
Hůře je na tom Česko v měření skutečné individuální spotřeby (AIC) na hlavu, která lépe odráží skutečnou materiální úroveň spotřeby domácností.
Podle tohoto ukazatele skončilo Česko na 19. místě. Dosahuje 75 procent unijního průměru, což je více než následující Polsko, Slovinsko a Slovensko. Řecko a Portugalsko se ale naopak v tomto srovnání umístily před Českem, stejně jako Kypr, Litva nebo Malta.
Země Evropské unie podle AIC a HDP | Země EU podle individuální spotřeby (AIC) a hrubého domácího produktu (GDP)
Srovnání opět vévodí Lucembursko, jehož individuální spotřeba domácností na hlavu byla loni 40 procent nad unijním průměrem. Poslední skončilo Bulharsko, ukazují také první předběžná data.
Eurostat používá k vyjádření obou ukazatelů standardu kupní síly (PPS), tedy jednotky používané k mezinárodním srovnáním, která vyrovnává rozdíly v cenových hladinách mezi jednotlivými zeměmi. Za jeden PPS by se dalo koupit stejné množství zboží či služeb ve všech zemích.