Česko loni nestihlo vyčerpat z fondů EU „pouze“ deset miliard | e15.cz

Česko loni nestihlo vyčerpat z fondů EU „pouze“ deset miliard

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Evropska unie

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká republika přijde o deset miliard korun z evropských fondů, které nestihla vyčerpat z limitu pro loňský rok. Výsledná suma je však mnohem lepší, než původně odhadovalo ministerstvo pro místní rozvoj, které hovořilo o celkové ztrátě až 30 miliard.

Podle prvního náměstka ministra pro místní rozvoj Daniela Brauna byl roční limit čerpání loni splněn z 97 procent a v tuto chvíli to vypadá, že míra nedočerpání bude nejvýše 12 miliard korun.

„Nicméně stále ještě jednáme s Evropskou komisí o dalších výjimkách u projektů zpožděných kvůli loňským povodním a průtahům u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, takže je pravděpodobné, že konečná částka bude ještě nižší,“ řekl Braun s tím, že ve hře zůstávají projekty za dvě miliardy.

Ještě v polovině loňského roku přitom MMR odhadovalo, že se nestihne vyčerpat až 30 miliard korun. Výsledná částka je tak výrazně nižší. „Není to nic, s čím bychom mohli být úplně spokojení. Na druhou stranu ale je určitě pozitivní, že se od loňského června podařilo mobilizovat všechny síly a minimalizovat tu částku nedočerpání,“ uvedl Braun.

O peníze přišly hlavně životní prostředí a vzdělávání

Minimální limit, kolik muselo Česko loni i kvůli projektům z předchozích dvou a tří let vyčerpat, byl 16,95 miliardy eur (zhruba 467 miliard korun).

„V průběhu roku bylo 11 programů, které jsme klasifikovali jako rizikové a nakonec výraznější nedočerpání bylo jen u dvou, kde to bylo dlouhodobě jasné - Operační program Životní prostředí a Operační program vzdělávání pro konkurenceschopnost,“ dodal Braun. Limit však nesplnily i další operační programy.

Čerpání v životním prostředí ovlivnily povodně
Nejhůře dopadl OP životní prostředí, který nevyčerpal přes pět miliard. Česko v tomto programu uplatnilo u Evropské komise započitatelné ztráty, které nebyly způsobeny vinou státu nebo špatného řízení operačního programu, ale nepředvídatelnými událostmi. V případě ČR to byly povodně, které ztráty v připravených projektech způsobily. „Co se nepodařilo v rychlých projektech vyčerpat, jsou prostředky, které byly vázány na projekty, od nichž žadatelé odstoupili. To odpovídá té částce zhruba pěti miliard,“ vysvětlila náměstkyně ministra životního prostředí Radka Bučilová.
Více než tři miliardy musí odepsat také OP vzdělávání pro konkurenceschopnost, které řídí ministerstvo školství. Limit nesplnily ani OP Lidské zdroje a zaměstnanost, OP Technická pomoc a Integrovaný operační program. Naopak dlouhodobě kritizované regionální operační programy splnily loňský limit bez problémů.

Domácí příjemci dotací z evropských fondů v současném programovém období 2007 až 2013 získali k začátku letošního ledna 514,9 miliardy korun. Jde o 63,7 procenta z celkové částky, kterou má Česko v těchto letech k dispozici. Od začátku loňského roku do konce listopadu tak na účtech úspěšných žadatelů o dotaci přibylo 102,4 miliardy korun.

Ve hře je 800 miliard

Z celkové dosud vyplacené částky požádalo ministerstvo financí Evropskou komisi o zpětné proplacení 385,5 miliardy korun, tedy 47,7 procenta celkové částky. Právě tuto sumu považují úřady za skutečně vyčerpané dotace. V období 2007 až 2013 může Česko z Bruselu podle aktuálního kurzu získat přes 800 miliard korun.

Podle Brauna tak české úřady v následujících dvou letech, kdy Česko může tyto peníze ještě čerpat, čeká obrovský nápor. „Zbývá certifikovat, tedy finálně vyčerpat, zhruba 400 miliard korun, české úřady čeká ještě hodně práce,“ upozornil Braun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery