Česko má nejnižší daně v unii. Ale jen opticky | E15.cz

Česko má nejnižší daně v unii. Ale jen opticky

Daně
Daně
• 
ZDROJ: E15

David Klimeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká republika má potvrzeno další evropské prvenství. Příjmy žádné jiné země Evropské unie či Evropského sdružení volného obchodu se neskládají tak málo z daňových příjmů. Prakticky ve všech zemích vyspělé Evropy daně představují více než polovinu příjmů státu.

„Jenom v České republice to je 45,9 procenta příjmu, na Slovensku 47 procent a v Litvě 48,5 procenta,“ konstatuje analýza dopadu ekonomické krize na vládní příjmy a výdaje za minulý rok, kterou v pátek zveřejnili evropští statistici.

To ovšem neznamená, že by Česká republika spotřebovávala na svůj provoz výrazně méně než jiné státy. Pokud připočteme naopak vysoké sociální pojištění, je země v součtu těchto dvou položek příjmů nad státy, jako je Estonsko, Kypr, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Portugalsko či Finsko.

Na unikátnost českých daňových příjmů, jež jsou v mezinárodním srovnání považovány za extrémní, upozorňovala už zpráva České bankovní asociace z roku 2009: „Jde o vysoký podíl daně z příjmu právnických osob na celkových daňových příjmech, okrajovou úlohu majetkových daní a rekordně vysoký podíl sociálního pojištění.“

Po menších daňových úpravách, jako je třeba takzvaná povodňová stokoruna, ale nyní politici přicházejí se zásadními změnami. Po přechodných sazbách daně z přidané hodnoty v příštím roce 14 a 20 procent se od roku 2013 DPH sjednotí v jedné sazbě 17,5 procenta.

Daně Autor: E15

Za dva roky také stát od těch, kdo se zapojí do důchodové reformy, dostane na sociálním pojištění místo 28 procent o tři procenta odvodů méně. Daňová reforma též zruší superhrubou mzdu, pro většinu pracujících však návrat k 19procentní dani z hrubé mzdy nebude znamenat výraznou změnu.
Kromě důchodové reformy se vše ale ještě může měnit. Naposledy v pátek se premiér Petr Nečas v HN zmínil, zda „nevrátit do hry zvýšení nepřímých daní“, tedy 19procentní sazbu DPH už od příštího roku.

Autor: David Klimeš

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video