Cesty Čechů za hranice stále častěji končí ve vězení

Ministerstvo ve svých každoročních statistikách vychází jen z údajů, které mu odevzdají konzulové v jednotlivých zemích. Reálná čísla tak budou vyšší.
Lidé se trestných činů dopouštějí někdy i neuvědoměle, upozornila Jana Reinišová, vrchní ředitelka odboru, pod nějž spadá právní a konzulární sekce. „Utrhnou třeba nějaké vzácné chráněné rostliny nebo vyloví něco z moře, co je zakázané, a pak může být problém,“ řekla Reinišová novinářům.
K 31. prosinci 2011 evidoval nejvíc případů zadržených nebo vězněných lidí zastupitelský úřad v Londýně, a to 141. Následuje mnichovská úřadovna českých konzulů, kteří jich zaznamenali 134. Na třetí příčce je Madrid se 105 případy.
Za pašování, nedovolenou výrobu nebo držení omamných látek bylo loni vězněno nebo ve vazbě celkem 134 českých občanů, v roce předchozím to bylo 119. „Zejména mě překvapuje, kolik lidí si stále troufne pašovat v drogy i v zemích, které za to mají velmi vysoké tresty a špatné podmínky ve vězení,“ uvedla ředitelka.
Nejvíc českých občanů ve vězení nebo vazbě za drogy - a to 20 - zaznamenal k loňskému 31. prosinci zastupitelský úřad v Madridu. Následuje peruánská Lima se 17, pak Berlín s 15 případy a na čtvrté pozici je Řím, kde se eviduje 11 Čechů.
Diplomacie upozorňuje, aby lidé v žádném případě nereagovali na žádosti neznámých osob o doručení neznámých zavazadel či jiných zásilek při cestách, zejména z Latinské Ameriky.
Ministerstvo uvedlo, že od začátku letošního roku evidují čeští konzulové již dalších 17 nových případů omezení osobní svobody v souvislosti s drogami.