Chytré lampy PRE měří i kvalitu ovzduší

Loni na podzim spustila Pražská energetika pilotní provoz chytrých lamp v Praze. Toto zařízení se zprvu může zdát pouze jako úsporná lampa veřejného osvětlení vybavená LED svítidlem. Ve skutečnosti jde však o multifunkční zařízení, které nabízí veřejně přístupný internet, je nabíjecí stanicí pro elektroauta, nabíječkou pro mobilní telefon, počítač nebo elektrokolo, nabízí bezpečnostní tlačítko pro přivolání pomoci a také je vybaveno senzory, které měří hluk, teplotu, tlak a vlhkost vzduchu a stav ovzduší.

V uplynulém měsíci se nejvíce pozornosti upíralo k posledně jmenované funkci měření množství polétavých částic ve vzduchu, jejichž hodnoty lampa sleduje v pravidelných pětiminutových intervalech. Analytici PRE mohou potvrdit, že množství prachových částic ve vzduchu bylo nejvyšší od konce listopadu 2016, kdy byla lampa uvedena do provozu. V Holešovicích a Vršovicích, kde chytré lampy stojí, byla nejhorší smogová situace od konce listopadu loňského roku, kdy byly lampy naistalovány a zahájil se jejich pilotní provoz.

Ustálené průměrné denní hodnoty prachových částic (PM) z chytrých lamp v období od 13. 1. do 18. 1. byly v následujících dnech 19. 1. - 24. 1. překročeny přibližně 12x. Nejvyšší denní průměrnou hodnotu naměřili technici PRE 21. 1. na všech stanicích a průměrné hodnoty z 13. 1. převýšila dokonce  54x. Všechna naměřená data má PRE k dispozici a může je poskytnout meteorologům či dalším zájemcům o kvalitu ovzduší v Praze.

Analýzy dat jsou možné díky aplikaci, která ukládá a přehledně zobrazuje data získaná ze všech instalovaných lamp. Sběr dat probíhá dálkově a online. Zmíněné meteorologické údaje o množství prachu či hluku mají Pražané možnost sledovat přímo na třech lampách v Holešovicích a Vršovicích, protože je každá z nich vybavena pětipalcovým displejem.

„Mám dobrý pocit, že se nám postupně daří data z chytrých lamp sbírat a vyhodnocovat, utváří se nám tak ucelený a měřitelný pohled na prostředí, ve kterém žijeme,“ komentuje první výstupy měření chytrých lamp PRE Petr Holubec, tiskový mluvčí Pražské energetiky, a. s.

Pražská energetika

Co je chytrá lampa PRE

Chytrou lampu pozná každý na první pohled, protože se od klasického pouličního osvětlení odlišuje svým designem. V rozšířené spodní části stožáru zaujme kolemjdoucího pětipalcový displej, nacházející se v úrovni očí. Samotné LED svítidlo se tyčí až ve výšce bezmála pěti metrů. Lampa je zakončena barevným vrchlíkem, který za klidového stavu svítí modře, v pohotovostním režimu se však rozbliká červeně. Výstražné červené blikání je spuštěno po stisknutí viditelně označeného SOS tlačítka, které je napojené na linku 112 pro přivolání pomoci složek integrovaného záchranného systému. Nouzové tlačítko zvyšuje bezpečnostní komfort obyvatel Prahy, kteří se pohybují v okolí chytrých lamp, a jeho zneužití je trestáno dle zákona.

Nepřehlédnutelnou součástí stožáru je v jeho spodní části také odklápěcí kryt, za nímž se skrývají dvě nabíjecí zásuvky pro elektromobily či elektrokola. Jedna ze zásuvek typu Mennekes o maximálním výkonu 22 kW splňuje parametry rychlonabíjení a stala se proto vyhledávanou zastávkou pro majitele automobilů na elektrický a hybridní pohon. Nabíjení je dosud v rámci pilotní fáze poskytováno bezplatně.