Církve přijaly vládní návrh, dostanou 59 miliard a část majetku | E15.cz

Církve přijaly vládní návrh, dostanou 59 miliard a část majetku

Arcibiskup Dominik Duka
Arcibiskup Dominik Duka
• 
ZDROJ: E15, Anna Vackova

ČTK, foto E15

Share on Facebook Messenger
Církve přijaly návrh vládní komise na majetkové vyrovnání. Od státu tedy kromě 56 procent svého majetku dostanou 59 miliard korun. Peníze budou podle arcibiskup Dominika Duky vypláceny 20 let, nebo méně, církve budou se státem ještě jednat. Zákon by mohl platit od roku 2013.

Vládní komise se znovu sejde se zástupci církví 25. srpna. Po této schůzce by mělo být již jasné, jak dlouho bude přechodné období trvat, v úvahu připadá lhůta 15 nebo 20 let. Vláda by mohla ministra kultury Jiřího Bessera pověřit prací na zákonu už v září.

Šéf Ekumenické rady církví Joel Ruml nedávno řekl, že velkou neznámou bude to, jak s dojednaným návrhem naloží parlament. K návrhu, který má za cíl napravit majetkové křivdy na církvích během komunismu, mají výhrady koaliční Věci veřejné, odmítají ho opoziční ČSSD a KSČM. „Nemá to oporu ve skutečné ekonomické situaci země ani ve skutečných historických nárocích církve,“ řekl předseda komunistů Vojtěch Filip. Pokud by kompromis dosažený mezi církevní a vládní komisí doznal v parlamentu výrazných změn, musel by se pak s církvemi projednat znovu.

Podle Rumla je vládní návrh přijatelný, i když prý znevýhodňuje nekatolické církve. Vedle navrácení 56 procent majetku v podobě polí, lesů a rybníků v hodnotě 75 miliard korun vládní komise navrhla finanční kompenzace ve výši 59 miliard korun.

Původní plán bývalé vlády Mirka Topolánka počítal s vrácením 39 procent majetku a vyplácením 83 miliard korun po dobu 60 let, i s úroky mělo jít o 270 miliard korun, přičemž hodnota původního majetku církví a náboženských společností byla stanovena na 134 miliard korun. Vlastní návrh předložila komise vlády Petra Nečase (ODS) na konci května.

Cílem vyrovnání s církvemi a napravení křivd, které nastaly, je ekonomická soběstačnost církví a náboženských hnutí, uvedla tehdy místopředsedkyně nejmenší koaliční strany Věci veřejné Kateřina Klasnová. Kdy nastane, bude ještě předmětem jednání. Stát každoročně platí církvím 1,5 miliardy korun ročně. Zablokovaný majetek přitom přináší 4,5 miliardy korun.

Problematika majetkového vyrovnání se táhne již léta. Církvím byl majetek zabaven v období komunismu. Řešení majetkových otázek mezi státem a církvemi v co nejkratším čase stálo i u zrodu současné vládní koalice ODS, TOP 09 a VV. Loni v létě Nečas uvedl, že majetkové vyrovnání s církvemi pomůže rozvoji měst a obcí, jejichž majetky jsou kvůli církevním restitucím blokovány. Na chybějící právní předpis k vypořádání majetku církví upozornil i Ústavní soud.

Autor: ČTK, foto E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.