Děkan plzeňských práv je nezvěstný, rozhodoval i o kauze Diag Human

Děkan plzeňské právnické fakulty Květoslav Růžička

Děkan plzeňské právnické fakulty Květoslav Růžička Zdroj: Sedmicka, Miroslav Chaloupka

Policie pátrá po děkanovi právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni Květoslavu Růžičkovi. Nezvěstný je od pátečního rána. Růžička stojí v čele fakulty, kterou před časem zasáhla aféra s rychlostudenty. Ministerstvo jí před dvěma týdny odebralo akreditaci doktorského studijního programu. Děkanovo jméno se objevilo také v souvislosti s kauzou Diag Human, kde figuroval jako jeden z rozhodců.

Na plzeňských právech, jež kdysi pomáhala zakládat, působí Růžička na Katedře mezinárodního práva, v jejímž čele několik let stál. Děkanem právnické fakulty ZČU byl Růžička zvolen loni v říjnu, kdy nečekaně porazil proděkana pro vědu a výzkum Karla Eliáše.

Počátkem letošního listopadu, kdy fakulta ztratila právo udělovat titul JUDr., Růžičku obvinil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) z toho, že za neutěšený stav na škole nese vinu. Podle ministra se Růžička dopustil manažerského selhání, protože se prý nedohodl na spolupráci s Eliášem, jenž stejně jako Růžička patřil k reformnímu křídlu na fakultě.

Právnická fakulta podala na konci října ministerstvu školství žádost o prodloužení akreditace magisterského a bakalářského oboru po červnu 2012. Fakulta potřebuje schválit tento existenční dokument co nejdříve, nejpozději počátkem příštího roku, aby mohla vyhlásit přijímací řízení na nový akademický rok 2012/13.

Další osud fakulty, kterou stále doprovázejí dozvuky předloňské aféry, kdy se potýkala s podivným přijímáním studentů, opsanými pracemi a nestandardně rychlým studiem, je nyní v rukou akreditační komise. Ta bude o obnovení akreditace magisterského i bakalářského oboru rozhodovat koncem listopadu nebo ledna.

Růžičkovo jméno se objevilo také v souvislosti s případem firmy Diag Human, která s Českem vede spor kvůli obchodu s krevní plazmou. Rozhodci v roce 2008 společnosti přiznali náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun. S úroky nyní činí požadovaná částka přes deset miliard. Podle firmy spor skončil a peníze jí patří. V Rakousku proto dala společnost podnět k zabavení tří uměleckých děl. Vídeňský soud ji v květnu vyhověl a díla předběžně zabavil. Česku se exekuci podařilo zvrátit, firma se proti tomu však odvolala. Rakouský odvolací soud návrh Diag Human zamítl.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) i ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že rakouský soud původně uznal nárok firmy na odškodnění na základě podvrženého dokumentu, který jako jeden z důkazů předložili právní zástupci Diagu. Nepřímo se v něm tvrdí, že arbitráž mezi firmou a ČR už skončila, a to v neprospěch státu. Pod dokumentem je podepsán právě Růžička, jeden z rozhodců, kteří vydali v srpnu 2008 nález, podle něhož má ČR firmu odškodnit.

Policie prý Růžičku vyslechla. Ten už letos v červnu Právu tvrdil, že neví, z čeho rakouský soud vycházel. „Nemám s tím nic společného, nic jsem na vídeňský soud neposílal, nepamatuji se, že bych dával někdy nějaké stanovisko nebo rozhodnutí,“ řekl tehdy.