Desítky firem vracejí státní podporu, třeba z obav z kontrol | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Desítky firem vracejí státní podporu. Chtějí čerpat peníze jinak nebo se bojí kontrol

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Doba se uklidnila a firmy se zamýšlejí, zda bylo výhodné od státu přijmout peníze z protikrizových programů. Více než tisícovka živnostníků a několik desítek firem se rozhodly, že peníze vrátí. V případě živnostníků jsou to nízké desítky milionů, u firem zatím odhady nejsou. Důvodů vracení je několik, kvůli neslučitelnosti s jinými podpůrnými programy, chybám, kontrolám a obavám z nich i z altruismu.

Firmy například vracejí peníze z kurzarbeitového programu Antivirus, ve kterém stát rozdal zatím 12,5 miliardy korun více než padesáti tisícům firem.

„Úřady práce evidují v rámci celé republiky desítky případů, kdy se zaměstnavatelé rozhodli pro vrácení poskytnutého příspěvku na vyplacené náhrady mezd,“ řekla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kristýna Křupková s tím, že rezort nemá k dispozici přesnější údaje o objemu vrácených peněz.

Podniky vracely peníze ve všech případech dobrovolně. „V řadě případů se jedná o společnosti, které se rozhodly využít prostředky z jiných podpůrných programů, kde je vyloučen souběh poskytnutých příspěvků,“ řekla Křupková. Náhradu na mzdy například nemohou přijmout ti, co si chtějí nechat odpustit nebo odložit sociální odvody.

Za peníze od státu padají první trestní oznámení. Lidem hrozí až několik let vězení

Všechny příjemce podpory z Antiviru chce stát osobně zkontrolovat, v případě velkého pochybení, například významného porušení zákoníku práce, budou muset podporu vrátit povinně. K tomu však podle Křupkové zatím nedošlo.

Úředníci chodí do firem už zhruba od května. „Úředníci přišli a vyžádali si dokumenty, které má státní správa k dispozici. Přijde mi to jako zbytečné obtěžování zaměstnavatelů,“ řekla advokátka Martina Schützová z CEE Attorneys, která řadu firem zastupuje.

Některé firmy se rozhodly vrátit peníze zase proto, že je prý nepotřebují. Hlásí se k tomu například nábytkářský řetězec IKEA, který vrací státní podporu v devíti zemích včetně České republiky.

„Nikdo sice neví, jak se věci dále vyvinou, ale nyní máme lepší představu o tom, jak krize dopadne na naše podnikání. Rozhodli jsme se proto podporu splatit, protože je to tak správné,“ řekl Tolga Öncü z Ingka Group, která obchody IKEA vlastní.

Škrty by ekonomiku zabily, míní místopředseda vlády a šéf ČSSD Jan Hamáček

Peníze v rámci Pětadvacítky už vrátilo 1154 živnostníků, dohromady je to 24,5 milionu korun. Podle mluvčího Finanční správy Lukáše Heřtuse nejde přitom určit, kolik lidí vrátilo peníze dobrovolně a kolik tak muselo učinit, protože úřad po vyplacení podpory zjistil, že dotyčný nesplňuje podmínky. Konkrétně se stávalo, že o kompenzační bonus pro živnostníky požádal zaměstnanec.

Finanční správa nicméně už podala řadu trestních oznámení na lidi, kteří se údajně snažili podvodem získat z programu více peněz.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!