Dienstbierův návrh na kvóty pro ženy na kandidátkách vládou neprošel
Dienstbier očekává, že koaliční partneři navrhnou jiný způsob, jak dosáhnout vyššího zastoupení žen ve veřejném životě. Je totiž jedním ze schválených cílů koalice.
„Členové vlády za koaliční partnery se vyjádřili proti,“ oznámil Dienstsbier. Dodal, že zástupci KDU-ČSL i hnutí ANO hlasovali proti názoru žen ve svých stranách. „Překvapuje mě to, protože lidovecké ženy se vyslovily pro a paní komisařka Jourová z hnutí ANO tyto návrhy také podporuje,“ upozornil ministr na rozpor.
Členové vlády za koaliční partnery se vyjádřili proti
Cílem novely bylo podle předkladatelů větší zapojení žen do veřejného a politického života. Při posledních sněmovních i krajských volbách ženy tvořily čtvrtinu kandidátů, ve Sněmovně i krajských zastupitelstvech měly zhruba pětinové zastoupení.
Předloha proto stanovila, že muži a ženy by museli být zastoupení rovnoměrně na prvních dvou místech každé kandidátky. Pokud bude kandidátů nominováno více, „je každé pohlaví zastoupeno alespoň 40 procenty“, uváděla dále. Na kandidátních listinách by strany či hnutí musely podle návrhu nově uvádět také pohlaví svých adeptů na poslance či krajské zastupitele.
Cílem návrhu bylo naplnění strategie, na níž se koalice dříve domluvila
Dienstbier připomněl, že cílem novely bylo naplnit vládní strategii, na níž se všechny koaliční strany shodly. Očekává, že když partneři ČSSD odmítli zipový princip na prvních třech místech kandidátek a povinné čtyřicetiprocentní zastoupení opačného pohlaví, přijdou s jinými návrhy. „Cíl je schválený, cesty mohou být různé. Budu se ptát, jakou jsou ty jiné cesty,“ naznačil další postup.
Návrh, pro který údajně hlasovali všichni ministři za sociální demokracii, ale nenašel podporu u koaličních partnerů. „Nevidím důvod, proč bychom měli dělat nějaké kvóty pro ženy,“ řekl novinářům minulý týden vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Návrh je podle něj nesmyslný. Kriticky novelu hodnotil i lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka. „Budu proti, přijde mi to absurdní,“ uvedl.
Novela počítala také se sankcemi za nedodržení minimálního zastoupení mužů a žen, ovšem jen pro strany, které by se do Sněmovny či krajského zastupitelstva dostaly. Navrhovala jim snížit roční příspěvek za mandát o 30 procent, za poslanecký mandát tedy z 855 tisíc na 598500 korun, za krajský mandát ze 237500 na 166250 korun.