Do Česka míří méně investic, hůř je na tom celý region

peníze, koruny

peníze, koruny Zdroj: profimedia.cz

Česká republika klesá v žebříčku investorsky nejzajímavějších evropských zemí. Zatímco v roce 2010 ji v něm připadlo 14. místo v počtu investičních projektů a 11. místo z pohledu počtu vytvořených pracovních míst, tak loni podle průzkumu Ernst & Young kleslo na 16. pozici u počtu investičních projektů a na 12. místo v případě pracovních míst. Ve většině zemí v regionu byl ale propad ještě hlubší.

„Investiční atraktivita České republiky sice rok od roku mírně klesá, nejedná se však o tak zásadní propad, jako u některých jiných zemí střední a východní Evropy,“ komentovala výsledky Magdalena Souček z české pobočky Ernst & Young.

Země střední a východní Evropy, s výjimkou Polska, loni podle ní zaznamenaly výrazný propad přímých zahraničních investic. „Investory odrazuje především závislost tohoto regionu na exportu do západní Evropy a v některých zemích také slabý bankovní sektor,“ podotkla.

Česko se ale umístilo poměrně dobře v žebříčku nejatraktivnějších zemí pro investory v následujících třech letech. Pořadí vede Německo, které jako nejatraktivnější zemi pro zahraniční investice v následujících třech letech zmínilo 35 procent respondentů. Druhé místo patří Polsku (deset procent), za kterým následuje Velká Británie (osm procent), Rusko (sedm procent), Francie (čtyři procenta), Česká republika (tři procenta) a Rumunsko (tři procenta).

V loňském roce se podle průzkumu European Attractiveness Survey nejvíce dařilo přilákat investory Velké Británii, Německu a Francii.

TOP 10 - Investorsky nejzajímavější evropské země

TOP 10 - Investorsky nejzajímavější evropské zeměTOP 10 - Investorsky nejzajímavější evropské země | Ernst & YoungZdroj: Ernst & Young’s European Investment Monitor 2012

Problémové Španělsko investory překvapivě láká

Velká Británie pohltila 17 procent všech přímých zahraničních investic směřujících do Evropy. Největší vliv na umístění Velké Británie měl především Londýn, který je pro investory nejatraktivnějším evropským městem a v roce 2011 přilákal téměř polovinu všech britských zahraničních investic. Francii přeskočilo loni Německo, v roce 2010 byla ještě na druhém místě.

Největším překvapením průzkumu je podle odborníků Španělsko, kde byl počet investičních projektů meziročně vyšší o 62 procent. „Jak vyplývá z průzkumu, i ve Španělsku platí, že nejistý ekonomický vývoj přináší nové příležitosti. Některé regiony Španělska teď investory zajímají především díky relativně nízkým mzdovým nákladům na kvalifikovanou a vzdělanou pracovní sílu,“ podotkla Souček.