Do obřího ekotendru definitivně jdou všichni tři uchazeči | E15.cz

Do obřího ekotendru definitivně jdou všichni tři uchazeči

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nabídku v miliardovém tendru na odstranění starých ekologických škod podali všichni tři uchazeči, kteří postoupili do druhého kola, tedy Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental Services ze skupiny J&T. Oznámilo to ministerstvo financí. Konečný termín pro podání nabídek byl dnes v 16 hodin, obálky s nabídkami budou otevřeny 13. září.

Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 114 miliard korun. Stát vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.

Zapečetěné obálky s nabídkami zůstanou podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba uloženy na MF v trezoru. V souladu se zákonem o veřejných zakázkách byly zaslány pozvánky členům hodnotící komise jmenované vládou, která na prvním jednání 13. září nabídky otevře. Po výběru té nejvhodnější bude smlouva na plnění veřejné zakázky ministrem financí předložena k posouzení a případnému schválení vládě.

Obří ekologickou zakázku vláda schválila v červnu 2008. MF ji ale muselo pozastavit kvůli Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který přezkoumával stížnosti některých účastníků tendru. Do tendru se původně přihlásilo šest uchazečů, ministerstvo v prvním kole tři z nich vyřadilo.MF nyní nechává hodnotu zakázky prověři mimo jiné i proto, že zakázka se stala terčem kritiky z řad politiků, ekologů i z Nejvyššího kontrolního úřadu. K likvidaci škod by podle kritiků mohla stačit třetinová částka z uvedených 114 miliard Kč. Samotnou cenu MF nechce kvůli běžícímu tendru zveřejnit.

Tendr na odstranění starých ekologických škod se týká 510 lokalit po celé ČR. Jejich seznam počátkem letošního dubna zveřejnilo ministerstvo financí s tím, že tak chce zvýšit transparentnost celé zakázky. Zájemci o zakázku měli navíc přístup do takzvaného dataroomu, který obsahuje informace nezbytné pro ocenění nabídek.

Tendr se týká například areálu Kovošrotu Praha v Kolíně, Českých Budějovicích nebo Praze. Dále seznam uvádí třeba Papírny Jindřichov, areály společností Paramo, Unipetrol, Spolana, Mora Moravia, Velamos, Škoda Auto, OKD, Benzina nebo Avia. Vláda v minulém týdnu schválila nové složení devítičlenné hodnotící komise, která posoudí jednotlivé nabídky. Jsou v ní tři zástupci ministerstva financí, po dvou za ministerstvo průmyslu a obchodu a životního prostředí a po jednom zástupci ministerstva spravedlnosti a úřadu vlády.

Vizitky uchazečů o Ekotendr

Environmental services a.s.

Vznik: 1. srpna 2008; v Obchodním rejstříku (OR) zapsána firma Karob, a.s., nynější název má společnost od 11. března 2009 Sídlo: Praha 8

Činnost a struktura: Firma se podle OR zabývá pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Jediným akcionářem je skupina J&T Finance Group se sídlem v Bratislavě. J&T je jednou z nejaktivnějších investorských skupin v ČR a na Slovensku v oblasti korporátních investic (energetika, strojírenství), privátního bankovnictví, finančních služeb a obchodu s realitami.

Geosan Group a.s.

Vznik: do OR byla firma zapsána 3. června 1998 (Geosan spol. s r.o. existuje již od roku 1991). Geosan byl založen jako ryze česká stavební společnost, ovládá ji generální ředitel Luděk Kostka.
Činnost a struktura: Stavební firma, která se zabývá širokým spektrem činností zahrnujících bytovou a průmyslovou výstavbu, sanace starých ekologických zátěží, rekultivaci a vodohospodářské a dopravní stavby. Geosan má dceřiné společnosti na Slovensku a v Bulharsku, působí ve společných podnicích v Rusku a Kataru.
Hospodářské výsledky: Loni firma zvýšila čistý zisk o dvě procenta na 90,5 milionu korun. Tržby firmy za prodej vlastních výrobků a služeb se ale propadly o 39 procent na 3,1 miliardy korun.

Ostatní:

- V posledních letech Geosan získal ve sdružení s firmami Syner, OHL ŽS a Metrostav zakázku státního podniku Diamo na výstavbu chemického provozu dekontaminační stanice ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku (stavba je součástí likvidace následků těžby uranu). Firma se podílí na sanaci hnědouhelného dolu Ležáky u Mostu nebo na čištění ropných lagun v Ostravě, které zůstaly po bývalé chemičce Ostramo.
- Společnost Geosan Group působí i v zahraničí, před vypuknutím nepokojů v Libyi se podílela na výstavbě kanalizace pro tamní druhé největší město Benghází. V Tunisku staví kulturní centrum.
- Firma v minulosti čelila insolvenčním návrhům ze strany několika společností, své závazky ale uhradila a soud rozhodl v její prospěch.

Marius Pedersen Engineering a.s.

Vznik: do OR byla firma zapsána 11. února 2008 Sídlo: Hradec Králové

Činnost a struktura: Společnost se zabývá sanací starých ekologických zátěží a nakládáním s chemickými látkami. Je součástí skupiny Marius Pedersen Group, která v ČR poskytuje služby spojené s odpadovým hospodářstvím. Většinovým vlastníkem dánské mateřské společnosti Marius Pedersen A/S je od roku 2001 francouzská skupina Veolia.
Hospodářské výsledky: V roce 2009 skupina Marius Pedersen zvýšila obrat o čtyři procenta na 4,03 miliardy korun.

Ostatní:

- Sanacím ekologických zátěží v ČR se skupina Marius Pedersen věnuje od roku 1993. Firma se podílela na více než 50 projektech. Jednalo se například o likvidaci nelegální skládky nebezpečného odpadu v Libčanech na Královéhradecku nebo o odstraňování ekologických zátěží v areálech akciové společnosti Škoda.
- V Česku Marius Pedersen Group provozuje 16 skládek s ročním objemem uložených odpadů téměř 700 tisíc tun.

Ekotendr v datech

24. listopadu 2008 - Vláda definitivně schválila podmínky zakázky na odstranění starých ekologických škod.
10. února 2009 - Do prvního kola výběrové řízení se přihlásilo šest zájemců: Geosan Group, Marius Pedersen Engineering, Karob z česko-slovenské skupiny J&T, sdružení PPF Advisory, Ecosoil Süd, AVE CZ odpadové hospodářství a Dekonta, konsorcium Deme Environmental Contractors a Dredging International, a sdružení P-D Industriegesellschaft a Stavoprogres Brno.
23. dubna 2009 - Do dalšího kola postoupily firmy Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental Services (dříve Karob).
5. října 2009 - Vláda schválila ustavení devítičlenné komise, která bude hodnotit nabídky (členy odsouhlasila v srpnu 2011).
12. října 2009 - Ministerstvo financí (MF) obdrželo stanovisko ÚOHS, který vrátil do hry konsorcium PPF, když zrušil jeho vyloučení ministerstvem. Správní řízení ostatních odvolaných firem ÚOHS zastavil, jejich odvolání bylo následně zamítnuto.
6. listopadu 2009 - Poslanci přijali usnesení, ve kterém žádali vládu, aby ekotendr zastavila. MF pověřilo advokátní kanceláře zpracováním stanovisek k možnostem zákonným způsobem řízení zrušit.
3. května 2010 - Kabinet rozhodl, že ekotendr bude pokračovat.
28. června 2010 - Skupina PPF si stěžovala u ministra financí na diskriminaci a nerovné zacházení v rámci zakázky. MF diskriminaci účastníků odmítlo.
2. července 2010 - Ministerstvo na základě doporučení kvalifikační komise rozhodlo o vyloučení sdružení PPF ze soutěže.
4. srpna 2010 - Nová vláda schválila programové prohlášení, podle kterého tendr nechá doběhnout do konce a posoudí nabídky. Nezavázala se ale vybrat vítěze.
11. srpna 2010 - Skupina PPF podruhé požádala antimonopolní úřad, aby její vyloučení z ekologického tendru zrušil.
30. září 2010 - ÚOHS zakázku na sanaci škod pozastavil. Chtěl prozkoumat, zda PPF nebyla vyloučena v rozporu se zákonem.
26. října 2010 - Lidové noviny (LN) napsaly, že PPF přišla o partnera pro ekotendr. Německý Ecosoil Süd zbankrotoval. PPF jej v konsorciu nahradila dalšími společnostmi skupiny Ecosoil.
29. listopadu 2010 - Konsorcium PPF Advisory podle LN uzavřelo dohodu s americkou firmou CH2M Hill. V případě vítězství PPF v tendru by se stala subdodavatelem při sanaci škod.
21. ledna 2011 - Sdružení PPF oznámilo, že z tendru odstupuje. Společnost svůj krok zdůvodnila údajnou politizací soutěže.
10. února 2011 - ÚOHS zamítl poslední odvolání, které přezkoumával. Zamítl rozklad vyloučeného uchazeče, sdružení P-D Industriegesellschaft a Stavoprogres Brno. Obdobně úřad rozhodl již loni o podání Deme Environmental Contractors.
4. dubna 2011 - MF spustilo přerušený ekotendr, uchazečům zpřístupnilo takzvaný dataroom s aktualizovanými údaji například o znečištěných lokalitách (týká se 510 lokalit po celé ČR).
srpen 2011 - MF obdrželo posudek od auditorské firmy Deloitte Advisory k ceně ekotendru. Hodnota zakázky je terčem kritiky z řad politiků, ekologů i z Nejvyššího kontrolního úřadu. K likvidaci škod by prý mohla stačit i třetinová částka. Oponentní expertní posudek vypracovala společnost Ernst&Young.
5. září 2011 - Nabídku v tendru podali všichni tři uchazeči, kteří postoupili do druhého kola, tedy Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental Services ze skupiny J&T.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video