Do předčasného důchodu odchází stále více lidí | E15.cz

Do předčasného důchodu odchází stále více lidí. Penzijní systém je už třetí rok v minusu

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Třetina ze všech současných penzistů ukončila svoji kariéru předčasným odchodem do důchodu. Podíl těchto lidí mezi seniory se poslední dekádu neustále zvyšuje. Ještě v roce 2010 tvořili 19 procent všech příjemců starobní penze, v roce 2021 jich bylo už 28 procent. Nárůst podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) pokračuje i v letošním roce.

Předčasný důchod je přitom o stovky až tisíce korun nižší než ten řádný, což mnohým seniorům způsobuje ekonomické problémy. S nedostatkem peněz se potýká i penzijní systém, který je už třetím rokem ve schodku. Na konci května mu chybělo sedm miliard korun.

Nejčastějším důvodem, proč lidé uspíší odchod na odpočinek, je ztráta pracovního místa nebo delší nezaměstnanost v předdůchodovém věku bez vyhlídky na získání nové pracovní pozice. „Stejnou cestu volí také ti, kterým se blíží důchodový věk a už jim ubývá energie či přibývají zdravotní komplikace. Výjimkou není ani péče o blízké, kteří onemocněli,“ uvádí ve své analýze ČSSZ.

Jaká bude minimální mzda v roce 2022?

Video se připravuje ...

Zatímco na začátku minulé dekády pobíralo předčasnou penzi přes 428 tisíc občanů, tedy každý pátý v důchodu, na konci minulého roku

Přístup k veškerému digitálnímu obsahu

Předplatit E15 Premium

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery