Dobeš se pustil do Kalouska, prý si neváží učitelů | E15.cz

Dobeš se pustil do Kalouska, prý si neváží učitelů

Josef Dobeš
Josef Dobeš
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

tto, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr školství Josef Dobeš (VV) rezignuje na konci března, demisi premiérovi podá zítra. Jako důvod odchodu znovu uvedl požadované škrty. Školství musí letos ušetřit 2,5 miliardy, což podle Dobeše nelze zařídit bez snížení učitelských platů. Odstupující ministr se kvůli tomu pustil do ministra financí, který podle něj obhajoval škrty i poznámkou, že „čeští učitelé jsou nejlínější v Evropě“, což označil Dobeš za nepřijatelné. Miroslav Kalousek se ale ohradil a použití této formulace odmítl.

Původně se mělo letos ve školství zmrazit 4,5 miliardy. Nakonec dostal Dobeš za úkol ušetřit jen 2,5 miliardy - i nižší varianta je ale podle něj nepřijatelná a znamenala by okamžité snížení platů učitelů, nebo razantní zásah do rozpočtu vysokých škol.

„Nechci omezit peníze ve školství, protože jsme (v tomto) na samém chvostu Evropy, co se týká hrubého domácího produktu,“ uvedl Dobeš. Letos slíbil učitelům přidat na platy čtyři miliardy, tyto peníze by jim tak musel zase vzít.

„Škrtnout dvě procenta v platech učitelů je pro mě nepřijatelné. Jestliže jsem v únoru rozepsal čtyři miliardy, abych poté v dubnu zpět vázal dvě miliardy, to je něco, co já neudělám. To bude muset udělat můj nástupce,“ doplnil ministr. Snížení o 2,5 miliardy se podle něj dotkne jak regionálního školství, tak univerzit. Školy jsou prý přitom už tak podfinancované.

K rezignaci prý přispěl Kalousek

Podle Dobeše bylo středeční jednání vlády velmi napjaté a hrozil i konec současné koalice. „Vzali jsme si, Věci veřejné, deset minut přestávku na poradu. Já jsem říkal, že mám jasno, že pro to nemohu hlasovat. Kolegové se rozhodovali, protože byla napjatá situace, jestli náhodou nepadne vláda. Kdyby celá strana hlasovala proti, tak by nepochybně ministr financí Miroslav Kalousek vyvolal pád vlády,“ popsal Dobeš situaci.

Pravě místopředseda TOP 09 prý Dobeše částečně přiměl k rezignaci. „Byl jsem už naťuknutý, když na středeční K6 ministr financí řekl, máme nejlínější učitele. Říkal, že máme učitele, kteří mají nejnižší úvazek v Evropě a mají strašně moc prázdnin,“ řekl ministr. Podle analýzy jeho úřadu ale mají čeští učitelé naopak ve srovnání se zbytkem Evropy údajně průměrný úvazek, a naopak výrazně nižší plat a výrazně méně svátků.

Ministr Kalousek ale tvrdí, že výrok o „nejlínějších“ učitelích nepronesl. „Takové slovo jsem v žádném případě nepoužil, proti tomuto tvrzení se ohrazuji. Mluvil jsem o tom, že u nás je jeden z nejnižších úvazků v Evropě - 22 hodin týdně, zatímco jinde učitelé odučí 26 až 28 hodin. A vím, že tu je spoustu učitelů, kteří by byli ochotni učit za více peněz více hodin. Je to otázka efektivity.“

Hledala se k Dobešově rezignaci jen vhodná příležitost?

Dobeš byl ve funkci od července 2010. Po jeho rezignaci volali odborníci i politici už mnohokrát. Velké spory se vedly kolem organizace státních maturit a čerpání eurodotací.

Dobešův odchod v minulosti několikrát žádala odborná veřejnost, naposledy byl terčem kritiky kvůli svému rozhodnutí v kauze právnické fakulty plzeňské univerzity. Na výrazný odpor ministr v zimě narazil také v souvislosti s chystanou reformou vysokého školství.

V kuloárech proto zní, že se k Dobešově rezignaci jen hledala vhodná příležitost. Ministr ale odmítl, že by odcházel kvůli tlaku a špatnému vedení resortu. Na dnešní schůzce s evropskými komisaři prý ministr například očekává satisfakci a zúročení své práce v otázce čerpání peněz z fondů EU.

Odcházejícího ministra školství Dobeše by mohla podle člena vedení Věcí veřejných Tomáše Jarolíma nahradit místopředsedkyně strany a poslankyně Dagmar Navrátilová. Ta je vzděláním pedagožka a v dolní komoře parlamentu zastává funkci místopředsedkyně Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu.

Odejde i druhý Dobeš?

Dobeš je již osmým ministrem, který Nečasovu vládu opouští. K dalším členům vlády, pod nimiž se kýve křeslo, patří ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) a šéf rezortu spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), o jehož sporech s premiérem a stranickým šéfem Petrem Nečasem se spekuluje už od loňského podzimu. Jistý není osud ministr obrany Alexandra Vondry, kde stále není jasné, kdo všechno bude nakonec obviněn v kauze ProMoPro.

O možno rezignaci v souvislosti s evropskou fiskální dohodou hovoří i šéf diplomacie a TOP 09 Karel Schwarzenberg. Ministr dopravy (VV) Pavel Dobeš se může stát obětí vládní rošády, o níž se v souvislosti s demisí jeho jmenovce začalo spekulovat.

Autor: tto, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.