Dohoda na šéfovi Senátu zatím chybí. Starostové na post pomýšlí, Vystrčil není ze hry | e15.cz

Dohoda na šéfovi Senátu zatím chybí. Starostové na post pomýšlí, Vystrčil není ze hry

Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vítězem letošních doplňovacích voleb do třetiny Senátu jsou Starostové a nezávislý, jejichž společný senátní klub s TOP 09 se stal nejsilnějším. Druhé místo získala ODS, která však může přijít o post šéfa horní komory parlamentu. Třetí příčku obsadili lidovci.

Jsme silní v regionech, máme tam výrazné osobnosti,“ zhodnotil výsledky předseda STAN Vít Rakušan. Hnutí získalo samostatně nebo v koalicích jedenáct křesel, z toho jedno už v prvním kole.

Hlasování, jehož se zúčastnilo necelých 17 procent voličů, ještě více prohloubilo příkop mezi vládou a Senátem. Menšinová koalice ANO a ČSSD nyní drží v komoře pouze devět křesel. Z toho tři zůstala sociální demokracii, která ztratila všech deset mandátů, o něž bojovala. Strana tak přijde o samostatný klub. Uskupení Andreje Babiše udrželo jedno křeslo ze dvou obhajovaných.  

Zda Miloše Vystrčila (ODS) vystřídá v čele Senátu někdo z klubu STAN, se rozhodne možná už v příštích dnech. Starostové mají mít spolu s TOP 09 celkem 28 křesel. „Jsme senátorský klub plný osobností, vidím plno jmen, která by tuto funkci zvládla výtečně. Nechám odpověď na klubu,“ řekl Rakušan. Za možné adepty označil Mikuláše Beka, Jiřího Drahoše nebo Jiřího Růžičku

Otázka také je, kolik senátorů zamíří k TOP 09, a zda se strana nerozhodne ustavit vlastní klub. Z reakcí některých zástupců strany je patrné, že se kloní spíše k Vystrčilovi

Zřejmě už v pondělí se lídr STAN sejde s předsedou ODS Petrem Fialou, šéfy dalších stran a také s Vystrčilem. „Je potřeba vyjednat, zda platí nepsané pravidlo, které bývalo dodržováno, že nejsilnější klub jmenuje předsedu Senátu. Naposledy, kdy jsme viděli, že to je komplikovanější, to bylo při dohodě KDU-ČSL a ODS,“ nastínil případné třecí plochy Rakušan.

Občanští demokraté s 21 senátory chtějí, aby Vystrčil zastával prestižní pozici druhého nejvyššího ústavního činitele i nadále. „Reálné to je, protože je vynikajícím reprezentantem nejen Senátu, ale i České republiky,“ uvedl Fiala v narážce na zářijovou cestu Vystrčila na Tchaj-wan. „Záleží na dohodě senátorů, k vyjednávání budu přistupovat s pokorou,“ poznamenal Vystrčil.

Hlavně pro ČSSD je volební debakl velmi hořký. Například v roce 2008 triumfovala ziskem 23 mandátů ze sedmadvaceti možných. Nejsilnější byli oranžoví v Senátu v roce 2012, kdy měli většinu 44 křesel z jedenaosmdesáti.

Nyní, po čtyřiadvaceti letech, odchází z parlamentní komory i její bývalý předseda za socialisty Milan Štěch, který na Pelhřimovsku podlehl Jaroslavu Chalupskému (za Svobodné).

„Jsem zklamaný, skončila pro mě jedna éra,“ komentoval výsledky Štěch. „Nevím, jestli se ještě něčemu podobnému budu věnovat. V tuto chvíli bych řekl, že spíše ne,“ dodal šestašedesátiletý politik s tím, že si v příštích dnech půjde vyřídit důchod.

Předseda ČSSD Jan Hamáček hovoří o jednoznačné prohře. Na výsledku se podle něj podepsala nízká účast. „Naši kandidáti kampaň neošidili. Bohužel pro naše voliče není Senát tak důležitý jako pro voliče opozice,“ uvedl. „Před námi stojí velká výzva v podobě sněmovních voleb, které se konají příští rok,“ podotkl Hamáček.

Naopak šéfa ANO slabý výsledek nepřekvapil. Už v minulosti přiznal, že senátní volby hnutí nejdou. Letos ani nepostavilo kandidáty ve třetině obvodů. „Doufám, že Senát nebude a priori odmítat všechno, co navrhuje vláda,“ řekl Andrej Babiš. „A pokud bude změna na místě předsedy, doufejme, že to bude člověk, který bude chtít spolupracovat s vládou, a ne dělat politiku,“ doplnil.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video