Důchodci dostanou jednorázový přídavek 1200 korun. Víc, než se čekalo | E15.cz

Důchodci dostanou jednorázový přídavek 1200 korun. Víc, než se čekalo

seniorky
seniorky
• 
ZDROJ: Novak Tomas/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Penzisté pravděpodobně dostanou příští rok k důchodům 1200 korun navíc. Rozhodla o tom dnes Sněmovna hlasy 163 ze 164 přítomných poslanců. Příspěvek bude vyšší, než se původně předpokládalo. Očekávalo se, že Sněmovna podpoří návrh sociálního výboru na tisícikorunovou dotaci. Norma, která má důchodcům částečně dorovnat poměrně nízkou valorizaci penzí v přístím roce, nyní zamíří k posouzení senátorům. Ze zákona se důchody zvýší v průměru o 40 korun měsíčně.

Občanští demokraté neuspěli ve Sněmovně s návrhem zákonnou valorizaci od dubna zvýšit. Návrh Vladislava Vilímce (ODS) by znamenal to, že důchody by se od dubna zvýšily o 1,2 procenta. Penzisté by tak dostali i s jednorázovou dotací průměrně o více než 200 korun měsíčně víc než letos. Schváleným návrhem to bude v průměru o 140 korun.

Částku 1200 korun navrhoval zpravodaj Miroslav Opálka (KSČM). Podporu mu poněkud překvapivě deklarovali vládní sociální demokraté. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na Twitteru napsal, že s ohledem na slušný růst ekonomiky je možné příspěvek na 1200 korun zvýšit. „Musím být pro částku v této výši,“ uvedla v debatě ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Například lidovce to zjevně překvapilo. „Chtěl bych si ujasnit, z čeho zvýšení pokryjeme,“ poznamenal ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Marksová uvedla, že ministerstvo pokryje tři miliardy korun z letošní úspory na důchodech a na dalších sociálních dávkách. „Dalších 580 milionů bychom museli získat z jiných zdrojů,“ řekla.

V souvislosti s postojem ČSSD se o věci radily koaliční i opoziční kluby. Návrh nakonec při hlasování podpořila navzdory některým výhradám drtivá většina poslanců. Například Miroslav Kalousek (TOP 09) pokládá za problém, že se přidává všem stejně. Označil to za spravedlnost rovných žaludků.

Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by jednorázová dotace mohla vést u některých důchodců ke snížení příspěvku na bydlení. Marksová ale uvedla, že podle jejích informací taková situace nenastane. Lidovci prohlásili, že budou při projednávání návrhu státního rozpočtu pro příští rok prosazovat i zvýšení příspěvků zdravotně postiženým lidem.

Vláda chtěla původně poslat penzistům jednorázově 600 korun ještě před Vánocemi. Prosincový termín padl potom, co pravicová opozice zablokovala schválení normy zrychleně v úvodním kole. Koalice pak přišla s návrhem na výplatu zvýšenou o tři stokoruny v únoru, nyní bude o další tři stokoruny vyšší. „Jde zejména o spravedlivější rozhodnutí. Důchodci vnímají svou situaci jako křivdu,“ uvedl Opálka.

Důchody se v Česku zvyšují pravidelně k lednu o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Inflace je letos nízká. Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody v Česku pobíralo podle údajů České správy sociálního zabezpečení na konci loňska 2,86 milionu lidí. Starobních důchodců bylo zhruba 2,36 milionu.

Do konce letošního června jejich počet stoupl zhruba o 7000. Průměrný starobní důchod na konci loňska činil 11 075 korun, letos na konci prvního pololetí 11 316 korun. Penze se pak vyplácejí i z důchodových systémů resortu vnitra, obrany a spravedlnosti. Podle údajů ve státním závěrečném účtu průměrný starobní důchod loni vzrostl o 104 na 10 714 korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video