Míra inflace v Česku byla loni nejvyšší za posledních 13 let | E15.cz

Elektřina, plyn, uhlí i bydlení. Inflace v Česku je nejvyšší za 13 let

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí
• 
ZDROJ: E15, Michael Tomeš

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Inflace v prosinci zrychlila meziroční růst na 6,6 procenta z listopadových šesti procent. Takový růst spotřebitelských cen zaznamenalo Česko naposledy v září 2008. 

Aktuální vývoj nejvíce ovlivnily ceny v dopravě a bydlení. Průměrná míra inflace v celém loňském roce byla 3,8 procenta, což bylo o 0,6 procentního bodu více než v roce 2020. Loňská průměrná inflace je nejvyšší od roku 2008. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Analytici podobný vývoj předpokládali. Pracovní odhad ČNB počítá s růstem inflace v lednu zhruba na devět procent. Nevylučuje, že inflace bude počátkem roku i dvojciferná, tedy nad 10 procent.

Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v prosinci o 0,4 procenta. Tento vývoj byl podle statistiků ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje.

Největší vliv na meziroční růst cenové hladiny měly v prosinci nadále ceny v oddíle doprava. Ceny pohonných hmot a olejů stouply téměř o 30 procent. Dál zdražilo i bydlení, kde kromě nákladů vlastnického bydlení vzrostlo nájemné z bytu o 3,9 procenta, zvýšily se ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu o 10,3 procenta, vodného a stočného shodně o 5,5 procenta a tuhých paliv o 8,9 procenta. Naopak ceny elektřiny klesly o 15 procent a zemního plynu o 7,9 procenta, za tímto poklesem je podle statistiků dočasné prominutí DPH na energie.

Z potravin zdražily například oleje a tuky meziročně o 24,7 procenta, brambory o 18,6 procenta, cukr o 17,5 procenta a pekárenské výrobky o 6,6 procenta. Připlatit si lidé museli i za tabákové výrobky, a to zhruba o desetinu. Ceny oděvů stouply o 16,2 procenta. O desetinu byly dražší i automobily.

V průběhu loňského roku zaznamenali statistici nejnižší meziroční inflaci v únoru, a to 2,1 procenta. Od července do konce roku se tempo růstu spotřebitelských cen zrychlovalo každý měsíc. „Vývoj inflace v roce 2021 ovlivnil zejména růst cen v oddílech doprava, bydlení, alkoholické nápoje, tabák. V menší míře na zvyšování inflace působil též růst cen ve většině ostatních oddílů,“ uvedl ČSÚ. Ceny zboží úhrnem loni vzrostly o 3,5 procenta a ceny služeb o 4,4 procenta.

Za celý rok vzrostly v oddíle doprava ceny pohonných hmot a olejů o 14,6 procenta a ceny automobilů o 7,3 procenta. V bydlení se zvýšilo nájemné z bytu o 2,4 procenta, vodné o 4,3 procenta a stočné o 4,4 procenta, naopak ceny elektřiny klesly o 4,3 procenta a zemního plynu o 4,7 procenta. Z potravin zdražilo například máslo o 6,7 procenta, cukr o 4,3 procenta, chleba o 1,6 procenta a sýry a tvarohy o 1,7 procenta. Naopak zlevnily ovoce a zelenina, například cena brambor klesla asi o 11 procent. Levnější bylo i vepřové maso. Ceny oděvů stouply o 6,6 procenta a ceny obuvi o 7,1 procenta. Zdražil i nábytek, stravovací služby nebo dovolené.

V lednu podle analytiků z inflace odezní efekt odpuštění DPH. „S tradičním lednovým zdražováním, které v letošním roce bude velmi pravděpodobně plošné, tak lze očekávat další citelnější zrychlení inflace směrem k desetiprocentní hranici. Věrohodně odhadnout lednovou inflaci nyní téměř nelze. Jednociferná hodnota však bude v současném období plošného růstu cen nakonec ještě pozitivní zprávou,“ uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

ČNB nevylučuje inflaci nad 10 procent

Meziroční inflace v lednu stoupne podle pracovního odhadu České národní banky zhruba na devět procent. Zároveň ale nelze úplně vyloučit, že počátkem letošního roku bude inflace po několik měsíců dosahovat i dvouciferných hodnot, tedy více než deset procent. V rámci komentáře k prosincové inflaci to uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

„Podle současného pracovního odhadu sekce měnové ČNB bude lednový meziroční růst spotřebitelských cen činit zhruba devět procent. Tento odhad je přitom v současných podmínkách obestřen vysokou mírou nejistoty, když obvyklé přeceňování zboží a služeb může počátkem letošního roku vést vlivem celkově proinflačního makroekonomického klimatu k ještě vyššímu růstu cenové hladiny. Nelze tak úplně vyloučit, že inflace bude zkraje letošního roku po několik měsíců dosahovat dvouciferných hodnot,“ uvedl Král.

Očima guvernéra: Kdy skončí inflace?

K zvýšení inflace podle něj přispěje zejména skutečnost, že regulované ceny začnou počínaje lednem silně meziročně růst. „Dojde k tomu vlivem zdražení energií souvisejících s bydlením poté, co od ledna došlo k ukončení dočasného prominutí DPH na elektřinu a plyn. To zatím snižovalo celkovou inflaci o zhruba jeden procentní bod,“ uvedl Král.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery