Europoslanci: Zeman veřejně podpořil fašizující hnutí

Miloš Zeman

Miloš Zeman Zdroj: ctk

ČTK
Vystoupení prezidenta Miloše Zemana na Albertově u příležitosti výročí 17. listopadu se podle pětice europoslanců vzdaluje demokratickým hodnotám. Hlavě státu v dopise, který je k dispozici, vyčítají mimo jiné veřejnou podporu fašizujícímu hnutí, jak označují Blok proti islámu, jehož zástupci se úterní akce také účastnili. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka se europoslanci snaží získat laciné mediální body.

Europoslanci za lidovce a TOP 09 a Starosty kritizují i to, že studenti na Albertově nemohli kvůli policejním zátarasům uctít památku svých předchůdců, i s tím související selekci účastníků akce. Tato opatření mají za nepřiměřená a odporující principům demokratického právního státu.

„Odmítáme tento způsob segregace občanů, ke které na Albertově fakticky došlo a Vaši zjevnou veřejnou podporu fašizujícímu hnutí, jehož představitelé veřejně napadají demokratický ústavní pořádek a které je zaměřeno proti konkrétnímu náboženství,“ stojí také v dopise. Šéf radikálního Bloku proti islámu Martin Konvička, který stál v úterý se Zemanem na pódiu, v minulosti na svém facebooku psal například o namletí muslimů do masokostní moučky.

Odmítáme tento způsob segregace občanů, ke které na Albertově fakticky došlo

„Prezident republiky by měl být nestranný a věrný ústavě a svému slibu. Váš projev před vlastním transparentem a v obklopení davem pečlivě vybraných osob se velmi vzdaluje demokratickým hodnotám, za které studenti na Albertově bojovali. Vaše kroky nelze pomocí zvýšených bezpečnostních opatření jednoduše ospravedlnit,“ poznamenali také europoslanci.

Dopis podepsali Michaela Šojdrová a Pavel Svoboda za lidovce a europoslanci zvolení za TOP 09 a Starosty Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák a Jaromír Štětina. S textem dopisu souhlasí i europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil. „Zejména mi vadí znemožnění studentům uctít na Albertově památku 17. listopadu. Z technických důvodů jsem však dopis dnes nestihl podepsat, učiním tak ale hned příští týden,“ sdělil Pospíšil.

„Zdá se, že zmíněným europoslancům by se velmi líbilo, kdyby akci na Albertově narušili lidé z Pražského Majdanu, kteří se tak rádi svlékají do půli těla, jako na tiskové konferenci vlády. Je bezesporu prokázáno, že aktivista blízký této skupině byl mezi studenty,“ uvedl v reakci na dopis hradní mluvčí. „Celý dopis navíc diskvalifikuje pan europoslanec Jaromír Štětina, známý podporovatel neonacistického praporu Azov,“ poznamenal také Ovčáček. Vystoupení Zemana ve středu tvrdě kritizoval i ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), podle něhož prezident pomáhá vytvářet podhoubí pro fašizaci české společnosti.

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise