Europoslanec Ransdorf nečekaně zemřel, bylo mu 62 let | E15.cz

Europoslanec Ransdorf nečekaně zemřel, bylo mu 62 let

Europoslanec Miloslav Ransdorf
Europoslanec Miloslav Ransdorf
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, msc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf nečekaně zemřel, podle zdrojů médií podlehl náhlé mozkové příhodě. Poslancovo úmrtí potvrdila KSČM. Dvaašedesátiletého Ransdorfa, který byl diabetik, dnes přijal pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). Toto zařízení se specializuje právě na diabetologii či srdeční a cévní problémy.

Serveru ParlamentníListy.cz zdroj z Ransdorfova okolí řekl, že poslanec byl v bezvědomí, doma ho prý našla jeho žena. IKEM druh zdravotních potíží ale nesdělil. Mluvčí IKEM Veronika Velcová prohlásila, že se na přání Ransdorfovy rodiny nemůže vyjadřovat.

„KSČM ztrácí v Miloslavu Ransdorfovi dlouholetého politického intelektuála“, uvedla strana. „Miloslav Ransdorf si vždy za svými názory stál, i když mnohokrát proti většině. Jeho přirozeností bylo pomáhat lidem bez ohledu na jejich postavení a společenské zařazení,“ uvedl Ústřední výbor KSČM. Vyjádřil hlubokou soustrast rodině a všem pozůstalým.

„I když jsem s řadou názorů pana Ransdorfa nesouhlasil, respektoval jsem ho jako velmi vzdělaného člověka, jako politika s širokým rozhledem,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Byl to jeden z nebystřejších intelektuálů, kterého jsem poznal,“ uvedl prezident Miloš Zeman.

Pro Ransdorfovu stranickou kolegyni a europoslankyni Kateřinu Konečnou byla zpráva o úmrtí politika šokem. „Je mi to líto, protože přes všechny politické rozepře to byl kolega z Evropského parlamentu,“ uvedl lidovec Pavel Svoboda. Ransdorf byl nejprve poslancem Federálního shromáždění, poté poslancem Sněmovny a od roku 2004 získal mandát v Evropském parlamentu. Členem komunistické strany byl od roku 1972. V Evropském parlamentu by ho měl nahradit bývalý europoslanec Jaromír Kohlíček.

Pozornost médií vzbudil Ransdorf loni v prosinci, kdy ho se třemi Slováky zadržela švýcarská policie v curyšské bance. Švýcarské státní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf, který kvůli případu pozastavil členství v levicové frakci EP, odmítal, že se dopustil čehokoli nezákonného. Ransdorfovo jméno se dříve objevovalo v souvislosti s jeho milionovými dluhy, byla na něj dokonce uvalena exekuce. Své závazky prý ale v roce 2013 splatil. Pozornost poutaly i jeho dopravní nehody.

Europoslanec Ransdorf čelí podezření z majetkových deliktů
Datum a místo narození: 15. února 1953 v Rakovníku.

Vzdělání: absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy (1977).

Zaměstnání: přednášel dějiny filozofie, v letech 1984 až 1990 byl zaměstnancem Prognostického ústavu Československé akademie věd (ČSAV); do politiky vstoupil jako poslanec Federálního shromáždění ČSFR, v němž působil od června 1990 do konce roku 1992, v dolní komoře českého Parlamentu pak zasedal v letech 1996 až 2004, kdy získal mandát v Evropském parlamentu (EP); křeslo v EP Ransdorf obhájil v předloňských volbách, je místopředsedou výboru pro průmyslu, výzkum a energii EP.

Členství a funkce v politických stranách: členem komunistické strany je od roku 1972 (od roku 1990 KSČM); v letech 1993 až 2004 zastával funkci místopředsedy; v květnu 2004 neúspěšně kandidoval na předsedu strany; v EP pozastavil členství ve Skupině konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice (GUE/NGL).

Ostatní:

- Loni v prosinci Ransdorfa a tři Slováky zadržela švýcarská policie v curyšské bance. Švýcarské státní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf, který kvůli případu pozastavil členství v levicové frakci Evropského parlamentu, odmítá, že se dopustil čehokoli nezákonného.

- Ransdorfovo jméno se dříve objevovalo v souvislosti s jeho milionovými dluhy, byla na něj dokonce uvalena exekuce. Své závazky prý ale v roce 2013 splatil. Pozornost poutaly i jeho dopravní nehody.

- Podle médií Ransdorf figuruje jako svědek (poškozený) v rozsáhlé kauze obchodníků s padělky děl světoznámých malířů. Poškozených v případu je více než desítka z ČR i ze zahraničí.

- Je autorem několika publikací, například Nové čtení Marxe (1996).

- Je ženatý, s manželkou Vlastou má dceru Anetu.

Autor: ČTK, msc

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video