Evidence tržeb by měla příští rok státu vynést téměř 16 miliard

pokladna

pokladna Zdroj: CTK/KEYSTONE/GAETAN BALLY

ČTK
Elektronická evidence tržeb (EET), která by měla být v první fázi spuštěna od 1. prosince pro hotely a restaurace, by měla ještě letos přinést do státní kasy půl miliardy korun. Příští rok by to pak mělo být už 15,7 miliardy korun. Vyplývá to z aktualizované verze Konvergenčního programu.

Další firmy se budou do EET zapojovat v následujících měsících. Od března příštího roku budou muset evidovat tržby maloobchodní a velkoobchodní firmy. Od 16. měsíce od účinnosti mají být evidovány všechny tržby kromě tržeb řemeslníků, které se pod zákon dostanou od 18. měsíce. Vláda bude moci nařízením stanovit, že některé tržby nebudou od nabytí účinnosti zákona dočasně evidovanými tržbami.

Stát by měl více peněz díky evidenci tržeb získat nejen z daně z přidané hodnoty, ale i z daní podnikatelů a firem a ze sociálního pojištění. „V důsledku zavedení elektronické evidence tržeb očekáváme navýšení výnosů u daně z příjmů fyzických osob podnikajících v dotčených odvětvích o zhruba 4,8 miliardy korun v roce 2017, o další asi 2,2 miliardy korunv roce 2018 a o 0,2 miliardy korun v roce 2019 v souladu s postupným náběhem povinnosti online vykazovat tržby v jednotlivých odvětvích,“ uvádí program.

V důsledku zavedení elektronické evidence tržeb očekáváme navýšení výnosů u daně z příjmů fyzických osob podnikajících v dotčených odvětvích o zhruba 4,8 miliardy korun v roce 2017

Naopak kvůli zavedení jednorázové slevy na dani ve výši 500 korun pro podnikatele podléhající evidenci tržeb vypadne z příjmů v letech 2016 a 2017 jedna miliarda korun. Další peníze státu by mělo přinést i od letoška zavedené kontrolní hlášení u daně z přidané hodnoty (DPH). Letos by si tak měl rozpočet přijít navíc v souvislosti s hlášením na deset miliard korun a další rok na dvě miliardy korun.

Ministerstvo financí v dokumentu zároveň uvedlo, že v letech 2017 až 2019 nepočítá se zvýšením daňového zatížení. „Výjimku představuje pouze růst zdanění tabákových výrobků,“ uvedl úřad.

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise