Češi na tom podle analýzy zdaleka nejsou v Evropě nejhůře. Nejvíce se zvednula věková hranice, která rozděluje populaci na dvě stejné poloviny, v Litvě a Lichtenštejnsku, a to o více než osm let. Obě země se tak dotáhly na evropský průměr.
Nejhůře stárnutí populace dopadá na Německo. To se ještě před dvaceti lety se středním věkem 38 let krčilo na třetím místě za Itálii a Švédskem. Nyní jsou Němci se středním věkem 45,6 roku bezkonkurenčně nejstarším národem v Evropě. Za posledních dvacet let zestárli o 7,6 roku.
Nejmladší populaci mají v Evropské unii Irsko a Kypr, jejichž střední věk se pohybuje mezi 36 a 37 lety. I v těchto zemích však tento ukazatel za posledních dvacet let vzrostl o více než pět let.
Stárnutí populace v Evropské unii |
Jak populace stárne, roste podíl starších lidí na domácnostech s jedním členem. Téměř třetina evropských domácností je obývána jen jedním člověkem. Z nich více než 40 procent tvoří domácnosti lidí starších 65 let. Největší podíl má Chorvatsko s 61,9 procenty, Rumunsko, Portugalsko, Bulharsko, Lotyšsko, Litva, Malta a Slovensko, kde se podíl jednočlenných domácností seniorů pohybuje mezi 50 a 60 procenty.
V jednočlenných domácnostech převládají v nich ženy, mimo jiné i proto, že se dožívají vyššího věku než muži. Celkem v Evropské unii tvořily ženy jednočlenné domácnosti z 56,6 procenta. Nejvíce jich bylo v Lotyšsku, Maďarsku, na Slovensku a v Polsku.