Firmy budou moci zaměstnat více Ukrajinců, navrhuje ministerstvo vnitra
Český průmysl či zdravotnictví v příštích měsících posílí více než 21 tisíc pracovníků z Ukrajiny. Počítají s tím nové kvóty navržené ministerstvem vnitra pro pobytová víza nad 90 dnů, která přijala a nařízením zavedla vláda. Jen pro Ukrajinu je tak nově v Česku vyhrazeno přes 41 tisíc míst, tedy dvojnásobek nynějšího stavu. Nadále platí, že firmy nemohou nabírat zcela nekvalifikované cizince.
Hospodářská komora odhaduje, že díky daním a odvodům těchto nových pracovníků se zvýší příjmy státního rozpočtu nejméně o deset miliard korun ročně. „Nové kvóty jsou ale jen kapkou v moři. Neuspokojí poptávku zaměstnavatelů, kterým aktuálně chybí na půl milionu pracovníků,“ připomněl mluvčí komory Miroslav Diro.
Podnikatelská sdružení také připomněla, že soukromý sektor musí investovat do náboru cizinců a také jejich zaškolení a ubytování. „Navýšení kvót si vyžádá sto milionů korun ročně, nejde o levnou pracovní sílu,“ uvedla generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy Dagmar Kuchtová.
Vyřizování víz a zaměstnaneckých karet však trvá dlouhé měsíce. SP i Hospodářská komora rády umožnily pracovat v Česku mnohem více lidem, ale ministerstvo zahraničí namítá, že české ambasády jsou přetížené. „V hlavních zdrojových zemích pracovní migrace pro ČR zájem vysoce převyšuje možnosti zastupitelských úřadů nabírat více žádostí o pobytová oprávnění,“ napsal rezort v důvodové zprávě.
„Žádná prosperující země se nevyhne tomu, že si bude lidi dovážet ze zahraničí,“ prohlásil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Dodal, že pracovníci z Ukrajiny, Černé Hory, Srbska, Filipín, Mongolska nebo Běloruska, které jsou pro českou ekonomiku hlavním zdrojem pracovní migrace, zdaleka nemíří jen na stavby či na pozice pomocných dělníků.
Oproti první polovině roku se o něco zkrátily lhůty na vydání nezbytných povolení. „Čekací doba na vyřízení žádosti o zaměstnaneckou kartu je 60 až 65 dní,“ sdělila šéfka zaměstnavatelské sekce SP Jitka Hejduková. Nejsou to jediné důvody, proč by hlavně Ukrajinci mohli ztratit o Česko zájem. Tím hlavním je podle HK skutečnost, že v příštím roce plánuje více otevřít svůj pracovní trh Německo.
České firmy mají nyní největší zájem o technicky orientované profese, jako jsou kovodělníci nebo strojírenští dělníci. Poptávka je také po řemeslnících – truhlářích, tesařích, štukatéřích, ale i pekařích, kuchařích, řeznících, švadlenách nebo ošetřovatelích skotu. Chybějí i skladníci a řidiči.