Firmy mají o dotace stále zájem. Část ale odrazuje složitá administrativa | E15.cz

Firmy mají o dotace stále zájem. Část ale odrazuje složitá administrativa

Firmy mají o dotace stále zájem. Část ale odrazuje složitá administrativa
euro (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Lionel Allorge: Wikimedia

ČTK
čap

O evropské peníze mají zájem až dvě třetiny firem, ale asi čtvrtina těch, které v minulém období dotaci získaly, o ni však nechce požádat znovu. Důvodem je komplikovaná administrativa, nadměrná kontrola a častá změna podmínek během realizace. Vyplývá to z průzkumu Asociace malých a středních podniků.

V letech 2014 až 2020 bude Česká republika čerpat podobný objem dotací jako v předcházejícím období 2007 až 2013, tedy téměř 24 miliard eur (660 miliard korun).

„Firmy, které využívaly nebo využívají dotační prostředky, začíná strašit hrozba vrácení dávných dotací. Šlo-li o cílený podvod, potom je vše v pořádku, ale horší je to, že často jde o velmi diskutabilní, navíc likvidační sankce. Kontroly většinou provádějí úředníci, kteří s odbornou problematikou nemají nic společného, přesto rozhodují, často intuitivně, o osudu firem. Spolehlivě tím odrazujeme od dalšího čerpání, riziko sankcí po několika letech nebude ochoten nikdo podstoupit,“ uvedl předseda asociace Karel Havlíček.

Firmy si vystačí samy

Stále však platí, že dotace budou pro české firmy představovat obrovskou finanční injekci. Velké firmy mají dostatečné vnitřní kapacity na mapování příležitostí i zpracování samotných žádostí. Proti tomu pro většinu malých a středních podniků i obcí je spolupráce s poradenskými firmami nepostradatelná.

„V období 2014 - 2020 bude zachován princip vyplácení dotací 'ex post'. Tedy nejprve bude muset příjemce projekt zrealizovat a teprve poté mu bude dotace vyplacena. Z tohoto důvodu v minulém programovacím období čtvrtina všech příjemců dotací využilo k financování podpořených projektů bankovní úvěr. Do budoucna stejně uvažuje téměř polovina subjektů,“ upozornila ředitelka korporátního bankovnictví Komerční banky Iveta Ocásková.

Aktivnější obce

Obce žádaly o dotace dvakrát častěji než podniky. Platí zároveň, že čím větší subjekt, tím vyšší částky žádá. Obce i podniky nejvíce žádaly o dotaci v rozmezí od jednoho do pěti milionů korun. Nejčastěji žádaná částka u firem byla 3,8 milionu korun, u obcí tři miliony korun. Obce očekávají, že jim dotace pokryje 80 procent nákladů celého projektu, firmy jsou skromnější.

Zatímco v minulosti úvěr od banky využila přibližně čtvrtina obcí i firem, do budoucna nad tím přemýšlí téměř polovina. Tento trend svědčí o zkušenostech firem s opožděnými platbami od poskytovatelů dotací, kdy firmy tuto situaci řeší vyšším čerpáním úvěrů na uskutečnění projektů.

Agentura Ipsos oslovila v průzkumu 400 firem a 100 obcí, které v minulém programovacím období získaly dotaci.

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!