Fond ohrožených dětí má nové vedení a stanovy | E15.cz

Fond ohrožených dětí má nové vedení a stanovy

Marie Vodičková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí
Marie Vodičková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí
• 
ZDROJ: Martin Pinkas/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Fond ohrožených dětí dnes do svého čela zvolil dosavadního ředitele klokánku ve Štěrboholech Jana Vaňka. Předchozí vedení v čele s Marií Vodičkovou se funkcí vzdalo. Fond na zasedání v Praze také upravil své stanovy. O budoucnosti zadlužených klokánků, tedy zařízení pro děti v tísni, chce začátkem příštího týdne jednat se zástupci vlády. Má příslib, že se situace bude řešit. Kvůli dluhům dosahujícím desítky milionů korun fondu hrozí exekuce a klokánkům zrušení.

Změna stanov umožní z poboček a azylových domů Fondu ohrožených dětí udělat takzvané pobočné spolky. Nadále budou fungovat pod zastřešující organizací, ale už nebudou odpovídat za její dluhy. Samy si také budou obstarávat peníze na provoz a žádat kraje o dotace. O tom, které z poboček se stanou pobočnými spolky, rozhodne nové předsednictvo fondu.

Zadlužených klokánků se ale tato změna netýká. „Co se týče klokánků, tak zatím se to nezměnilo. Pokud neprojde změna zákona, tak to není možné, protože samostatné klokánky by nebyly schopny samy o sobě fungovat,“ řekl na jednání fondu jeho nový předseda Vaněk.

Určitě se to musí nějakým způsobem dál řešit. Je to o dalším jednání v Poslanecké sněmovně

„Určitě se to musí nějakým způsobem dál řešit. Je to o dalším jednání v Poslanecké sněmovně, s vládou,“ řekl. S vládními představiteli, zejména z ministerstva práce a sociálních věcí, se chce Vaněk sejít hned zkraje příštího týdne. Je přesvědčen o tom, že nové vedení bude mít u vlády otevřené dveře pro další vyjednávání. Kritická situace se musí vyřešit, konec fondu nepřichází v úvahu, míní.

Fond ohrožených dětí má 22 poboček a pět azylových domů. Podle svého webu provozuje 23 klokánků a čtyři rodinné klokánky pro pět stovek dětí. Fond dluží na sociálních odvodech za 600 zaměstnanců přes 20 milionů korun, desítky milionů pak za provoz a na výplatách. Bývalá předsedkyně fondu Vodičková si v minulosti opakovaně stěžovala na nedostatek peněz a malé příspěvky od státu. Podle ministerstva práce fond ale dlouhodobě špatně hospodařil. Exekuce je zatím pozastavená.

Kvůli úhradě dluhů bude nové předsednictvo fondu uvažovat také o tom, že by nabídlo budovu klokánku v Prostějově městu, které by v ní mohlo mít byty, nebo prodalo kroměřížský klokánek.

Peníze pomohou ústeckému klokánku

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.