Fuksa nesouhlasí s vazbou, poslal soudu stížnost

Ivan Fuksa

Ivan Fuksa Zdroj: ctk

Ostravský okresní soud dnes obdržel stížnost, kterou si proti vzetí do vazby podal bývalý ministr zemědělství a někdejší poslanec za ODS Ivan Fuksa. Ten byl s dalšími sedmi lidmi obviněn v kauze Nagyová. Argumenty uvedené ve stížnosti jsou podle Fuksova právníka hned dva. Především ale nesouhlasí s důvody koluzní vazby.

Fuksa je od soboty v ostravské vazební věznici. Soud na něj vazbu uvalil z obavy, že by mohl ovlivňovat svědky. „Nesouhlasíme s důvody koluzní vazby. Navíc v podání uvádíme, zda jde vůbec o trestný čin,“ vysvětlil advokát obviněného Tomáš Gřivna. Podrobněji obsah podané stížnosti komentovat nechtěl.

Mluvčí ostravského okresního soudu Alexandr Dadam potvrdil, že stížnost soud obdržel dnes. Přiřadí ji k již podaným a do dvou týdnů všechny podklady předá Krajskému soudu v Ostravě. Ten pak bude rozhodovat o tom, zda je vazební stíhání bývalých politiků, členů vojenské zpravodajské služby a blízké spolupracovnice odstupujícího premiéra oprávněné.

V kauze Nagyová ostravský okresní soud uvalil vazbu na sedm lidí. Pět z nich si okamžitě podalo stížnost. Právě Fuksa si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Další obviněný se tohoto práva vzdal.

Vrchní ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nagyová podle policie mimo jiné stála v pozadí dohody mezi takzvanými rebely ODS a vládní koalicí. Trojice tehdejších poslanců ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř se vzdala poslaneckých mandátů, čímž umožnili schválení daňového balíčku Nečasovy vlády. Fuksu a Tluchoře kvůli tomu policie vzala v sobotu do vazby. V neděli tam putoval i Šnajdr. Zákonodárci byli podle vyšetřovatelů ke svému odstoupení z poslaneckých funkcí motivováni nabídkou členství v managementu Českých drah, Čepra a Českého Aeroholdingu, což policisté považují za korupci.

Nagyová je obviněna z organizátorství trestného činu, ze zneužití pravomoci úřední osoby a z podplácení, hrozí jí až pět let vězení. Umístěna byla do ostravské vazební věznice. Podle dostupných informací tam jsou i exposlanci Fuksa a Šnajdr. Ve Vazební věznici Olomouc je podle olomouckého Deníku umístěn Tluchoř a bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník. V Brně by měl být ve vazbě někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček.

Ve vazbě skončil i příslušník Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek, jeho současný šéf Milan Kovanda byl také obviněn. Stíhán je ale na svobodě.