Fuksa prý trpí stresovou poruchu, vracely se mu vzpomínky na policejní zásah | E15.cz

Fuksa prý trpí stresovou poruchu, vracely se mu vzpomínky na policejní zásah

Fuksa prý trpí stresovou poruchu, vracely se mu vzpomínky na policejní zásah
Ivan Fuksa
• 

ČTK
vag

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes vyslechl svědky kvůli žalobě exposlance ODS Ivana Fuksy, který žádá čtyřmilionové odškodné za trestní stíhání v kauze údajných trafik. Psychiatr a právník popisovali jeho problémy spojené s měsíčním pobytem ve vazbě. Někdejší významný politik prý trpí stresovou poruchou. Ta se mu sice od propuštění z vazby postupně zlepšuje, kdykoli ale hrozí obrat k horšímu.

Fuksa jedná o smíru s ministerstvem spravedlnosti, zatím bez výsledku. Stejně s úřadem vyjednává také exposlanec Marek Šnajdr. Odškodnění žádá i jejich někdejší kolega ze Sněmovny Petr Tluchoř.

Před soudem dnes vypovídal primář psychiatrického oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze Vlastimil Tichý, ke kterému Fuksa začal docházet od listopadu 2013.

Pokleslá nálada a nespavost

Exposlanec podle něj trpí stresovou poruchou. Stěžoval si například na pokleslou náladu, napětí, nespavost a bolesti hlavy. Vracely se mu prý vzpomínky na zásah z poloviny června 2013, při kterém byl zadržen policií, a pak měsíc strávil ve vazbě v Ostravě. Postupně se jeho stav prý zlepšil. Připomínáním případu se ale může situace opět zhoršit, stejně jako pokud se mu nedostane zadostiučinění.

„Také musel být před tím (trestním stíháním) sledován a odposloucháván a neustále měl pocit, že by mohl být opět sledován,“ řekl lékař. Fuksa prý měl výčitky vůči rodině, aby se na ni okolí nedívalo s opovržením. „Obával se budoucnosti, co se týče povolání, že na něj bude pohlíženo jako nedůvěryhodnou osobu,“ dodal Tichý.

Stíhání od počátku nerozuměl

Žalobci trojici exposlanců obvinili v jedné z kauz někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové. Zákonodárci si údajně nechali slíbit trafiky v podobě lukrativních postů ve státní firmě výměnou za to, že se vzdají mandátu, čímž nepodpoří stabilizační balíček vlády. Advokátní koncipient z kanceláře Fuksova advokáta Tomáše Gřivny Michal Sýkora, který případ zpracovával, soudu řekl, že Fuksa trestnímu stíhání od začátku nerozuměl.

„Vzdát se mandátu bylo pro něj čestné řešení, než aby hlasoval pro stabilizační balíček, proti kterému brojil,“ uvedl. Snažil se prý Fuksovi vysvětlit, že post, který později exposlanec přijal, je žalobci považován za určitou formu úplatku. „Jedná se o novátorskou konstrukci, která doposud v judikatuře nebyla řešena,“ dodal.

Při návštěvách ve vazbě Fuksa prý působil sklesle a hubnul. „Říkal, že tam vysloveně trpí tím, že má velmi omezený pohyb, protože byl zvyklý celý život každý den sportovat, běhal maratony a podobně. Postupem doby jsem vnímal, že se psychický stav zhoršuje,“ dodal právník.

Poznámky o rodinných výletech

Sýkora také komentoval zabavení 16 diářů ve Fuksově bytě při domovní prohlídce. „Divili jsme se, proč policie žádá diáře do roku 1989,“ uvedl. Fuksova manželka Jolana, která soudu popsala okolnosti zatčení a vazby, řekla, že v diářích si podle ní manžel zaznamenával osobní události týkající se rodiny, jako byly výlety a svoje pocity.

Nejvyšší soud v kauze později dospěl k závěru, že exposlanci jsou kvůli poslanecké indemnitě vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, a nelze je trestně stíhat.

Fuksa, Šnajdr a Tluchoř nyní vyjednávají o smíru s ministerstvem spravedlnosti. V případu údajných trafik jsou obviněni expremiér Petr Nečas (ODS), jeho manželka Jana Nečasová (dříve Nagyová) a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Kauzy kolem Nagyové vedly k pádu Nečasovy vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS.

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!