Gripeny: Česko trvá na slevě, Švédsko ji odmítá | E15.cz

Gripeny: Česko trvá na slevě, Švédsko ji odmítá

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Tomas Kubelka

Pavel Otto, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Půlroční vyjednávání o dalším pronájmu 14 švédských stíhaček JAS-39 Gripen české armádě nepřineslo očekávaný výsledek. Rozhovory mají pokračovat do konce listopadu.

Za dosavadní desetiletý operativní leasing, který skončí v prosinci 2014, ministerstvo obrany zaplatí dohromady 19,6 miliardy korun. Současnému vedení rezortu připadají zhruba dvoumiliardové roční splátky příliš vysoké a chtělo je snížit. To však Švédsko odmítlo. „Cena rozhodně nepřekročí původní výši pronájmu,“ řekl už koncem června E15.cz zdroj blízký vzdušným silám. Důstojník tak naznačil, že výraznější slevu se dohodnout nepodařilo.

To nyní potvrdil i ministr Alexandr Vondra (ODS). „Nemohu zacházet do podrobností, jelikož se jedná o utajovaný materiál. Ale mohu říci, že nepovažuji dosavadní výsledek jednání za natolik uspokojivý, abych mohl vládě s čistým svědomím doporučit poslední nabídku švédské strany,“ řekl v úterý deníku Právo.

Vondra podle svých slov na dnešním jednání vlády navrhne, aby švédská strana dostala ještě jednu šanci a se snížením ceny do konce listopadu souhlasila. Pokud bude trvat na svém současném postoji, rezort obrany buď vypíše výběrové řízení, anebo stíhací letectvo na českém nebi skončí. Do případného tendru by se zřejmě přihlásila evropská EADS se strojem Eurofighter či americký Lockheed Martin.

Maďaři si pronajali gripeny až do roku 2026

Maďarsko se v lednu dohodlo se Švédskem o prodloužení pronájmu gripenů až do roku 2026. Smlouvu se společností Saab podepsal maďarský zástupce tamního ministerstva obrany, který zodpovídá za zbrojní projekty. Cena zatím zveřejněna nebyla. Maďarský parlament požaduje po vládě, aby smlouvu odtajnila. Ta poskytla zákonodárcům jen původní smlouvu, tu současnou dosud neuvolnila. Švédská strana trvá na tom, aby dokument zůstal utajený. Prý je ale ochotna o tomto tématu jednat. Maďarská armáda má stejně jako česká pronajato 12 jednomístných bojových gripenů a dva dvoumístné cvičné.

Další může být Chorvatsko

Chorvatské vojenské letectvo by se již brzy mohlo stát čtvrtým evropským uživatelem letounů Jas-39 Gripen, vedle Česka a Maďarska se pro tyto rozhodlo také Švýcarsko. Jak píše s odvoláním na neoficiální zdroje portál novilist.hr, tamní ministerstvo obrany nedávno dostalo od švédské státní agentury pro export vojenského materiálu nabídku na dvouletou bezplatnou zápůjčku šesti strojů. Nebyly by to přitom úplně nové stíhačky, ale část ze 14 gripenů, které má v současné době v pronájmu Maďarsko.

Chorvaté řeší podobný problém jako česká armáda na přelomu století. Páteř nadzvukového letectva tvoří letité sovětské stíhačky MiG-21, z deseti letounů jich však létá jen několik a navíc se přes modernizaci v roce 2003 potýkají poměrně často s technickými problémy. Chorvatské letectvo by navíc podle všeho kromě výcviku letců platilo v případě pořízení gripenů jen palivo, a v porovnání s dneškem by tak ušetřilo. Hodina provozu švédského letounu přijde ve srovnání s MiG-21 jen na třetinu.

Severní soused Chorvatska, by na transakci také netratil. Kvůli dočasnému zmenšení flotily by se totiž ulevilo napjatému maďarskému rozpočtu. Dvouleté zapůjčení moderních nadzvukových strojů by přitom Chorvaty nezavazovalo k jejich následnému pořízení. Na druhou stranu, jak ukazuje maďarský, ale i český příklad, vojenští letci se jen neradi loučí s již zavedenou technikou.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.