Hlasování o vládní důvěře se odkládá. Přerušilo ho jednání imunitního výboru o Čapím hnízdě | E15.cz

Hlasování o vládní důvěře se odkládá. Přerušilo ho jednání imunitního výboru o Čapím hnízdě

Nguyen Thuong LyPavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Místo toho, aby poslanci jednali o důvěře vládě, mimořádně rokoval imunitní a mandátový výbor o Čapím hnízdě. ANO a SPD prosadily, aby byl příští týden vyslechnout expolicista Jiří Komárek. Ten má údajně informace ke kauze, v níž policie stíhá premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. "Má mít jakési kompromitující materiály na vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila," uvedl místopředseda Pirátů Jakub Michálek.

Podle ODS a TOP 09 je požadavek babišovců a okamurovců "přes čáru", protože poslanci by si neměli hrát na orgány činné v trestním řízení. Strany navíc navrhovaly několik termínů schůze výboru a ANO s SPD je vždy přehlasovaly. Naposledy na žádost Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka, o jejichž vydání usiluje policie.

Poslanci si kvůli jednání výboru odložili hlasování o důvěře vládě na příští úterý odpoledne. "Padla gentlemenská dohoda, že před hlasováním o důvěře výbor rozhodne o vydání či nevydání pánů Babiše a Faltýnka. Doufám, že tomu lze věřit," říká člen výboru za KDU-ČSL Marek Výborný.

"Mandátový a imunitní výbor rozhodne v úterý do 14 hodin tak, aby mohla Poslanecká sněmovna hlasovat o důvěře vládě," uvedla místopředsedkyně imunitního výboru Taťána Malá (ANO). "Dávám vám své čestné slovo," slibuje Malá.

Komárek byl koncem prosince nepravomocně odsouzen za pomluvu policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Po odchodu ze zrušeného Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu začal pracovat na Generálním finančním ředitelství, které spadá pod ministerstvo financí řízené Alenou Schillerovou (za ANO).

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video