Hrad a církev se po letech sporů majetkově vyrovnaly

Prezident Miloš Zeman a kardinál Dominik Duka se sešli 4. března na Pražském hradě k podpisu dokumentů řešících restituční nároky katolické církve v areálu Hradu.

Prezident Miloš Zeman a kardinál Dominik Duka se sešli 4. března na Pražském hradě k podpisu dokumentů řešících restituční nároky katolické církve v areálu Hradu. Zdroj: ctk

Po letech sporů dnes uzavřeli zástupci Pražského hradu a katolické církve majetkové vyrovnání. Metropolitní kapitula získá budovu Nového proboštství, kapitula Všech svatých kostel Všech svatých a Náboženská matice klášter sv. Jiří. Církev se naopak vzdá nároků na dalších sedm hradních nemovitostí. Smlouvy dnes podepsali zástupci katolické církve a Hradu za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana a pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky.

Vydání proboštství a kláštera předpokládalo memorandum, které Zeman s Dukou podepsali loni v létě. Následnou přípravu smluv ale doprovázely komplikace a konečná dohoda byla oproti předpokladu odsunuta o více než měsíc.

„Vítám dohodu, která umožní Správě Pražského hradu opravit a provozovat asi sedm objektů, vítám dohodu, kde se naopak katolická církev zavazuje do pěti let z vlastních prostředků opravit budovy, které, i když vnějškově vypadají docela hezky, vevnitř je to poněkud horší. Naší společnou povinností je uvést všechny tyto budovy do provozuschopného stavu,“ řekl Zeman.

Duka: Zákon byl naplněn

Podle Zemana byl poslední spor, který se týkal budoucnosti archivu metropolitní kapituly, vyřešen při dnešním obědě. Církev se nároků na tento archiv vzdá. Duka poznamenal, že podpis dnešních smluv považuje za „jakousi tečku“ naplnění zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi.

„Kanovníci, metropolitní kapitula tyto domy budovali již od románské doby 11. století. Již mnohokrát jsem však řekl, že církev netouží po majetku, nenárokuje si majetek, který by nesloužil svému účelu. Vypořádání restitučních nároků je tedy pro stát podstatně výhodnější než vypořádání v rozsahu daném zákonem o majetkovém vyrovnání,“ řekl Duka.

Nové proboštství bude v budoucnu využíváno jako sídlo metropolitní kapituly, kapituly Všech svatých a metropolitního soudu. Jiřský klášter by měl být sídlem arcidiecézního muzea se stálou expozicí věnovanou duchovním dějinám českého národa a prostorem pro dočasné výstavy sakrálního umění.

Církev o navrácení domů na Hradě požádala v létě 2013 na základě zákona o majetkovém vyrovnání státu a církví. Kromě vydaných objektů žádala také baziliku sv. Jiří, Mladotův dům, Staré proboštství, šest domů ve Vikářské ulici a jeden dům u Zlaté uličky.

Kancelář prezidenta republiky ale první žádost odmítla kvůli bezpečnosti, to je překážka vydání majetku, již zmiňuje zákon. Při dalších jednáních zástupci církve od části svých požadavků ustoupili, a v srpnu tak bylo podepsáno předběžné memorandum. Kapitula i matice se zavázaly, že do pěti let objekty na vlastní náklady zrekonstruují; Zeman dnes uvedl, že dohoda počítá i se sankcemi, pokud se tak v daném termínu nestane.

Především v případě kláštera sv. Jiří to budou nemalé investice, neboť objekt nebyl dlouho opravován. Církev může stejně jako každý vlastník žádat stát o příspěvek na opravu kulturní památky; od začátku restitucí ale především kraje uvolňují na tyto dotace církevním subjektům méně peněz než dříve.

Sobotka nově: Rozumný kompromis

Obě strany se také dohodly, že církev bude využívat románskou baziliku sv. Jiří. Podle Duky bude při jejím využívání platit podobný princip jako u správy katedrály sv. Víta.

Proti dohodě se v minulosti ostře postavil kardinál Miloslav Vlk, označil ji za protizákonnou a protiústavní. Podle Duky ale při svém vyjádření neměl dostatek informací. Proti navracení nemovitostí na Hradě se postavil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který požadoval vynětí areálu Hradu z církevních restitucí. Dnes předseda vlády označil dohodu za užitečnou a za rozumný kompromis. Podle Zemana měla vláda dva roky na to, aby připravila kvůli hradním restitucím speciální zákon, což neučinila. Iniciativy se tak prý musel s Dukou chopit sám.

Církev a Hrad řešily otázku některých nemovitostí už od 90. let. Spory se táhly především kolem katedrály sv. Víta, po řadě soudních rozsudků byla podepsána dohoda, podle které se stát i církev o chrám starají společně. Za prezidentování Zemanova předchůdce Václava Klause získala církev do dlouhodobého pronájmu Mladotův dům.