Jak bude příští rok hospodařit VZP? Plánovaný schodek výrazně naroste

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Všeobecná zdravotní pojišťovna Zdroj: ČTK

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), největší zdravotní pojišťovna v České republice, plánuje na příští rok výdaje přesahující 321 miliard korun, což představuje nárůst o 18,4 miliardy oproti letošnímu roku. Rozpočet počítá se schodkem 7,7 miliardy korun, což je o 2,7 miliardy více než letos. Schodek byl zahrnut i v letošním zdravotně pojistném plánu, kde byl původně stanoven na pět miliard, přičemž za období od ledna do října dosáhl 3,6 miliardy. U VZP je pojištěno 60 procent Čechů.

„Záporné saldo bude kryto ze zůstatků na běžném účtu základního fondu,“ uvedl předseda správní rady VZP, poslanec za KDU-ČSL, Tom Philipp.

Vláda v dubnu letošního roku ministerstvo zdravotnictví svým usnesením zavázala, aby úhradovou vyhlášku, kterou se náklady na zdravotní péči v příštím roce řídí, připravilo tak, aby umožnila jen vyrovnané hospodaření. Příští rok má být na péči o pojištěnce všech sedmi zdravotních pojišťoven k dispozici 515 miliard korun z 527,9 miliardy korun v rozpočtu veřejného zdravotního pojištění.

Pojišťovna podle svého ředitele Zdeňka Kabátka vychází při svých propočtech z rozdílných dat než ministerstvo, očekává vyšší nárůst nákladů na služby praktických lékařů a ambulantních specialistů. Právě lékaři těchto dvou odborností proti návrhu vyhlášky protestovali a hrozili dvoudenním uzavřením svých ambulancí. Praktickým lékařům nakonec přímo ve vyhlášce přidalo MZd, specialistům pojišťovny nad její rámec.

Přestože VZP ve svých plánech počítala se schodkem i v předchozích třech letech, reálně s ním bude hospodařit až letos. Očekávaný výsledek základního fondu na konci října je minus 3,6 miliardy, náklady byly výrazně vyšší než podle zdravotně pojistného plánu. Na konci roku 2024 by pojišťovna měla mít na běžném účtu 10,6 miliardy korun, o rok později asi 7,5 miliardy.

Přímo na zdravotní služby půjde příští rok 309 miliard korun, meziročně o pět procent víc. Na jednoho pojištěnce bude mít příští rok pojišťovna průměrně zhruba 50 tisíc korun, za deset let se částka více než zdvojnásobila. Do fondu prevence, ze kterého přispívá svým pojištěncům, pojišťovna dá 2,13 miliardy korun. Letos plánovala původně 1,6 miliardy, postupně částku navýšila na 2,2 miliardy.

Významné úspory nepřinesla zatím podle Kabátka ani transformace lůžkového fondu, v níž se mají lůžka v nemocnicích akutní péče převést na jiné formy ošetřování pacientů, jako je jednodenní péče, stacionáře nebo následná a dlouhodobá péče. Je to podle něj očekávatelné, protože se s transformací letos začalo a bude dál pokračovat.

„Bohužel transformace neprobíhá tak, jak bychom si představovali ve VZP,“ doplnil Philipp. Poskytovatelé zdravotní péče podle něj často nemají zájem svá oddělení proměnit podle požadavků pojišťovny. „Přestože z dat vyplývá, že by to bylo lepší pro poskytovatele i pro jejich pacienty,“ dodal. Podle Kabátka se podařilo přesvědčit některé poskytovatele, ubyla asi tisícovka akutních lůžek. Pokud se ale proměnily na jiné formy péče, přinášejí také náklady.