Kalousek: Daň z finančních transakcí je nesmysl, náklady by nesli spotřebitelé | E15.cz

Kalousek: Daň z finančních transakcí je nesmysl, náklady by nesli spotřebitelé

Miroslav Kalousek, TOP09
Miroslav Kalousek, TOP09
• 
ZDROJ: E15 Eduard Erben

krb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko je proti zavedení daně z finančních transakcí, kterou minulý týden navrhla Evropská komise. Vyplývá to z dnešního vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska po jednání v Lucemburku. Kalousek se domnívá, že daň by se promítla do výsledných cen bankovních produktů. Podobný názor zastává v otázce unijní daně i premiér Petr Nečas.

„Pokud by se prohlasovala daň z finančních transakcí, tak by to nedopadlo na nikoho jiného než na obyčejného spotřebitele. Ono se to krásně populisticky říká, ať to zaplatí ty ošklivé banky, ať to neplatí slovy pana Paroubka ten obyčejný člověk, nicméně všechny takové zátěže se pochopitelně promítnou do výsledné ceny produktů,“ řekl Kalousek.

Kalousek takovouto daň považuje za další zátěž pro ekonomiku. Problém vidí i v tom, že je nedomluvitelná v rámci celého světa. Pokud by k tomu přistoupila EU samostatně, hrozí, že by se ty transakce společnosti přesunuly jinam. „Já si myslím, že z hlediska konkurenceschopnosti Evropy je to jeden z nejhorších nápadů, který mohl zaznít,“ řekl Kalousek. „Zajisté, naprosto principiálně jsme proti zavedení transakční daně,“ uzavřel.

Proti je i premiér Nečas, daň by podle něj zatížila koncové uživatele

Česká vláda již koncem srpna uvedla, že se zavedením daně z finančních transakcí nesouhlasí. Podle premiéra Petra Nečase má v této věci kabinet podporu České národní banky. Nečas upozornil, že by šlo o průlomový moment, protože případný souhlas s poplatky za bankovní transakci by de facto vedl k zavedení prvních evropských daní.

„Samozřejmě my nemáme sebemenší pochybnosti, že banky by za jakékoli finanční transakce přenesly náklady poplatků na koncové uživatele, čili na klienty. Koneckonců jak už to banky v České republice díky své poplatkové politice dělají,“ řekl k tomu v minulosti Nečas.

V minulém týdnu přišel šéf EK José Barroso s návrhem, že by nová daň mohla přinést ročně přes 55 miliard eur. „Je čas, aby finanční sektor přinesl společnosti svůj příspěvek,“ řekl minulý týden Barroso. Dodal také, že státy v posledních třech letech schválily pomoc či záruky pro finanční sektor ve výši 4600 miliard eur.

Autor: krb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video