Kalousek: Referendum k euru? V Bruselu nikdo nechápe | E15.cz

Kalousek: Referendum k euru? V Bruselu nikdo nechápe

Miroslav Kalousek, TOP09
Miroslav Kalousek, TOP09
• 
ZDROJ: E15 Eduard Erben

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pozici české vlády, která chce kvůli rodící se unijní smlouvě o rozpočtové disciplíně uspořádat referendum, podle slov ministra financí Miroslava Kalouska nikdo nechápe. Kalousek od pondělí mimo jiné i o této smlouvě jednal v Bruselu s kolegy z dalších zemí Evropské unie.

Česká vláda schválila, že o případném přistoupení Česka k evropské smlouvě o fiskální odpovědnosti by měli hlasovat občané v referendu. Kromě samostatného plebiscitu k této věci má být další možností i to, že by se hlasování o nových evropských pravidlech spojilo s refrendem o přistoupení k euru. K tomu se později přiklonil premiér Petr Nečas.

„Seznámil jsem své kolegy s pozicí české vlády, že v případě, že se rozhodne podepsat tuto smlouvu, bude prosazovat ratifikaci referendem,“ řekl novinářům Kalousek. „V očích všech svých kolegů ze zemí Evropské unie jsem četl totální nepochopení tohoto postoje,“ dodal s tím, že on však jejich pohled chápal.

Případné konání referenda v kabinetu prosadila ODS a Věci veřejné. TOP 09 je proti tomuto návrhu. „Nepochopil to nikdo z nich. Já se jim nedivím, já bych to také nepochopil,“ dodal k reakci evropských politiků Kalousek.

Velmi kritický je k plánu referenda ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Za nevhodné označil i spojování smlouvy s přístupem k euru. „Zůstávám zásadním odpůrcem referenda v této věci. Co jsme slíbili v přístupové smlouvě, nemáme v referendu zpochybňovat. Ztrácíme pak pověst seriózního partnera,“ uvedl už dříve Schwarzenberg.

O smlouvě, která by měla zpřísnit rozpočtový dohled, se budou již v pondělí bavit šéfové států a vlád EU. Dohoda, která mimo jiné počítá s tím, že by země měly do svého práva zakotvit pravidla v podstatě vyrovnaného či přebytkového rozpočtu, má platit pro státy eurozóny.

Přistoupit k ní mohou ale i další členové EU. Pro ně by nicméně začala platit až v okamžiku, kdy by tyto země zavedly společnou evropskou měnu.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video