Kalouskův resort opakovaně porušil zákon při přípravě Státní pokladny | E15.cz

Kalouskův resort opakovaně porušil zákon při přípravě Státní pokladny

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

ČTK

Share on Facebook Messenger
Ministerstvo financí během přípravy systému Státní pokladny v několika případech porušilo zákon. Uvedl to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) s tím, že MF například uzavřelo pět dodatků ke smlouvě, aniž by předtím vypsalo zadávací řízení. Ministerstvo dnes uvedlo, že některá pochybení zjištěná úřadem již začalo řešit.

NKÚ upozornil, že celý systém měl podle původních předpokladů začít pracovat v roce 2010 a jeho pořízení nemělo stát víc než 2,4 miliardy korun. Termín uvedení do provozu se však postupně posunul o tři a půl roku. Dvojnásobně vzrostly i plánované výdaje z 2,4 na 4,8 miliardy korun, uvedl NKÚ.

Podle MF je nárůst dán především dodatečným zahrnutím výdajů na aplikační a bázovou podporu, prodloužením programu o rok a doplněním o předpokládané výdaje na další rozvoj po dobu trvání programu. „Jinými slovy, částka z roku 2005 nezahrnuje řadu služeb, aktualizací a funkcí,“ sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Ministerstvo podle NKÚ rovněž porušilo zákon o rozpočtových pravidlech, když v roce 2011 zaplatilo dodavateli dvě zálohy v celkové výši téměř 249 milionů korun, a to na období delší než tři měsíce, což je zákonné maximum. Resort navíc podle úřadu část těchto záloh nevyúčtoval na konci rozpočtového roku.

MF k tomu uvedlo, že poskytnutí záloh mu umožnilo akceptovat vždy až úplné funkční celky. „V rámci jednání o pokračování projektu tak MF odvrátilo hrozbu znehodnocení dosud vynaložených prostředků a zmaření celého projektu,“ sdělil Jakob. Objem poskytnutých záloh neznamenal navýšení ceny dodávky, dodal.

Na prodloužení původního harmonogramu se MF dohodlo s dodavatelem v létě 2009. „Součástí dohody bylo i řešení průběžného financování dalších etap projektu formou záloh,“ uvedl Jakob.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval, jak ministerstvo financí nakládalo s 2,4 miliardy korun, které v letech 2008 až 2011 za budování projektu zaplatilo. Systém má od letošního července propojit zhruba 700 státních organizací, jejichž hospodaření bude možné detailně sledovat.

Kontrolní výbor má k systému výhrady už léta

Budování systému Státní pokladny sleduje již několik let sněmovní kontrolní výbor. Jen v minulém období k němu přijal asi 20 usnesení. Zabývat se jím bude opět ve středu a přizval si k tomu ministra financí Miroslava Kalouska.

Poslance z kontrolního výboru Vladimíra Koníčka (KSČM) zjištění nepřekvapilo, protože výbor se této věci věnuje minimálně pět posledních let. „A vlastně ty informace o předražení nebo tříapůlletém posunutí termínu nejsou ničím novým,“ řekl. Zato informace o porušení zákona o veřejných zakázkách je podle něj nová.

Výbor si v minulosti od ministerstva vyžádal pravidelnou informaci o stavu projektu a podle Koníčka ministerstvo vždy poslance uklidňovalo, že je vše v pořádku. „Je to jeden z problémů ministerstva financí, který se bude muset řešit, protože ty dvakrát překročené náklady, to je opravdu špatné,“ řekl. „Když to konstatuje kontrolní výbor, tak si z toho ministerstvo financí nic nedělá. Teď to mají černé na bílém od Nejvyššího kontrolního úřadu,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.