Kellnerovo Sotio je v konečné fázi testů léku na rakovinu. Vyzkouší ho tisíc lidí | E15.cz

Kellnerovo Sotio je v konečné fázi testů léku na rakovinu. Vyzkouší ho tisíc lidí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Sotio

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražská firma Sotio z investiční skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera postoupila do konečné fáze testů lék na rakovinu prostaty přípravkem DCVAC/PCa. Do mezinárodní studie nazvané Viable se již zapojil první pacient, celkem se testování léku zúčastní 1170 lidí z Evropy, Ruska a USA.

Lékový ústav povolil v České republice už 36 studií léčby rakoviny prostaty, z nich 16 nyní běží a 20 už skončilo. S výjimkou Sotia vedou všechny studie zahraniční firmy.

Vakcína firmy Sotio už má za sebou dvě fáze testů, kterých se zúčastnilo několik set pacientů. Třetí fáze je nejrozsáhlejší a nejnákladnější, cílem je ověřit účinnost a bezpečnost vakcíny. „V moderní historii je to vůbec poprvé, co do takovéto fáze klinického vývoje vstoupila firma z České republiky,“ stojí v tiskové zprávě společnosti.

„Je to jednoznačně úspěch, byť to ještě nemusí znamenat vítězství. Rozhodně to ale představuje naději, že může jít o účinný lék,“ uvedl předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Co je VIABLE
Randomizovaná, dvojitě zaslepená, multricentrická studie fáze III s paralelními skupinami pacientů, určená k vyhodnocení účinnosti a bezpečnosti přípravku DCVAC/PCa jako doplňkové terapie ke standardní léčbě chemoterapií v první linii u mužů s metastazující kastračně-rezistentní formou karcinomu prostaty (mCRPC). Primárním cílem klinické studie VIABLE je určit celkové přežití (overall survival – OS) u mCRPC pacientů léčených prostředkem DCVAC/PCa oproti těm, kterým bylo podáváno placebo společně se standardní chemoterapií.

Sotio zatím označuje svůj lék na rakovinu prostaty zkratkou DCVAC/PCa. Vakcína má být podávána jako doplněk k běžné chemoterapii. Přípravek se vyrábí z buněk, které jsou součástí imunitního systému daného pacienta.

„Zatímco chemoterapie přechodně snižuje množství nádorových buněk, léčba pomocí DCVAC/PCa může vyvolat imunitní reakci namířenou proti nádorovým buňkám. Může jejich další růst zpomalit nebo držet pod kontrolou. Studie bude ověřovat hypotézu, že kombinace těchto dvou druhů terapií má synergický účinek a vede k prodloužení života léčených pacientů,“ řekl ředitel Sotia pro vědu a výzkum Radek Spíšek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video