Klaus: Kořeny krize jsou hlubší, společnost je „zpovykaná“ | E15.cz

Klaus: Kořeny krize jsou hlubší, společnost je „zpovykaná“

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: mediafax

vrb

Současné globální ekonomické problémy a dluhová krize v eurozóně jsou jen nejviditelnějším projevem hlubších problémů současné civilizace, řekl prezident Václav Klaus v rozhovoru pro deník Právo. „Euroatlantická společnost zapomněla na některé elementární stavební kameny jakékoli fungující racionální společnosti,“ myslí si Klaus.

Současná společnost je podle Klause příliš opitá svým relativním úspěchem a blahobytem. „Když se říká, že dnešní textilní dělnice má více šatů a lepší šaty, než měla královna před třemi sty lety, je to sice bonmot, ale něco na tom je. Opita svými úspěchy tato společnost zapomněla, že na něčem byly založeny, a ve své permisivnosti a krátkozrakosti vesele likviduje jeden z těchto stavebních kamínků za druhým a pak se diví, že to přestává fungovat.“

Moderní člověk tíhne podle Klause k nafoukanosti a přestává chápat vazbu mezi výrobou a konzumací. „Euroatlantická společnost je navyklá žít tak, že spotřebuje víc, než sama vyprodukuje. Společnost je taková zpovykaná, jak se to řekne tím zvláštním českým slovem. Lidé mají pocit, že musí mít permanentně zapnutý air condition, a jenom přehazují znaménka z chlazení na topení, zatímco člověk, homo sapiens, drtivou většinu své existence žil bez tohoto vynálezu,“ dává příklad Klaus.

Dodal, že Evropa by si měla brát příklad ze zemí, jako jsou Indie, Brazílie, Rusko nebo Čína. „Ti lidé vědí, že jejich životní úroveň a životní styl závisí na jejich vlastním výkonu, což je přesně to, co euroamerická civilizace téměř zapomněla.“

Směřujeme k vládě moudrých z Bruselu či New Yorku

Za největší problém Klaus považuje to, že Evropa a Spojené státy přestávají důvěřovat trhu a vrací se k zásahům státu. V politické rovině se pak podle Klause krize projevuje tím, že se přijímají nové nebezpečné ideologie, které rozdrolují elementární prvky demokracie.

„To, že jsme v postdemokratické společnosti, si uvědomuje více a více lidí. Jejím klasickým znakem je to, že se sejdou paní Merkelová s panem Sarkozym a najednou se rozhodnou, že se v Evropě stane to a to. Je narušen elementární systém parlamentní demokracie a je to všechno propojeno s myšlenkou: zapomeňme na stát, zapomeňme na tuto významnou entitu lidských dějin a honem se těch států co nejrychleji zbavme. Vládněme skupinkou moudrých buď v Bruselu, nebo někde v New Yorku,“ řekl svůj názor prezident.

Spekulace o mé budoucnosti jsou úsměvné

Na to, jestli kolem sebe plánuje po skončení prezidentského období utvořit nějakou novou politickou sílu pak Klaus odpověděl takto: „Nechci vyloučit možnost, že by u nás mohla vzniknout politická strana, ke které bych mohl mít takové či onaké sympatie. Ale jména a konkrétní nápady, které se objevují, jsou úsměvná a legrační. Já o tom takhle vůbec neuvažuji. A hlavně o tom uvažuji neskonale méně, než novináři spekulují, a žiji úplně svou dnešní funkcí.“

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.