Klaus s Gašparovičem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

Prezident Václav Klaus (uprostřed) přicestoval 6. března do Brna, aby tam ve vile Tugendhat předal slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi Řád bílého lva první třídy pro hlavy státu. Ivan Gašparovič vyznamenal Václava Klause nejvyšším slovenským státním vyznamenáním - Řádem bílého dvojkříže první třídy.

Prezident Václav Klaus (uprostřed) přicestoval 6. března do Brna, aby tam ve vile Tugendhat předal slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi Řád bílého lva první třídy pro hlavy státu. Ivan Gašparovič vyznamenal Václava Klause nejvyšším slovenským státním vyznamenáním - Řádem bílého dvojkříže první třídy. Zdroj: ctk

Prezidenti České republiky a Slovenska Václav Klaus a Ivan Gašparovič si v brněnské vile Tugendhat předali nejvyšší státní vyznamenání. Klaus udělil slovenskému prezidentovi Řád bílého lva 1. třídy a Gašparovič svému protějšku Řád bílého dvojkříže 1. třídy. Oba při této příležitosti ocenili spolupráci obou zemí.

Vila Tugendhat má pro novodobé dějiny Čechů a Slováků symboliký význam. Právě zde dojednali Klaus se slovenským premiérem Vladimírem Mečiarem rozdělení Československa, a to k 1. lednu 1993.

Prezidenti si podle původních plánů měli vyznamenání vyměnit již při nedávné návštěvě Klause na Slovensku, která byla jeho poslední zahraniční cestou před skončením mandátu. Údajně na žádost české strany se ale tento slavnostní akt nekonal.

Řád bílého dvojkříže, který uděluje hlava slovenského státu, dostal v roce 2003 Václav Havel. Držiteli řádu jsou dále podle internetových stránek slovenského prezidenta například dánská královna Margrethe II., bývalý generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer nebo někdejší polský prezident Lech Kaczynski.

Řád se uděluje občanům jiných států, a to například za zásluhy o všestranný rozvoj vztahů se Slovenskem. Naproti tomu Řád bílého lva prezident ČR uděluje nejen mimořádným osobnostem ze zahraničí, ale propůjčuje jej i občanům České republiky.

Podle webu prezidentské kanceláře jsou mezi jeho držiteli britská královna Alžběta II., španělský král Juan Carlos I., francouzský exprezident Jacques Chirac, bývalý prezident USA Bill Clinton nebo americká exministryně zahraničí Madeleine Albrightová.