Klaus trvá na svém: Amnestii bych vyhlásil znovu a stejně

Václav Klaus

Václav Klaus

ČTK
ČTK , nos
Václava Klause nerozházela ani obrovská kritika a propad popularity. Amnestii by podle svých slov vyhlásil znovu úplně stejně. Její oprávněnost, racionalitu a správnost prý bude hájit kdykoliv a kdekoliv. Klaus odmítá také spekulace o tom, zda byla amnestie v souladu s Ústavou a pravomocemi hlavy státu.

Velikost amnestie, zejména zastavení šetření některých případů ekonomického charakteru, vyvolala ve společnosti velký odpor, Klausovi pak výrazně klesla popularita v průzkumech. „Já bych tu amnestii i přes ten neuvěřitelný šum v médiích, který nastal, udělal znovu opravdu stejným způsobem,“ prohlásil prezident. Až vášně opadnou, lidé ji, doufá, pochopí.
Prezident amnestii obhajoval dnes, den před veřejným slyšením v Senátu.

Co říká článek II Klausovy amnestie:

Čl. II - Zastavení trestního stíhání
Nařizuji, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání, s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než 8 let, pro trestné činy, za něž trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující deset let.

——————————————————————–

„O tom, jestli byla učiněna v souladu s Ústavou a v souladu pravomocemi prezidenta, o tom je směšné hovořit. Nevěřím, že by někoho v Senátu mohlo vážně napadnout, že by o tomto mohli hovořit,“ dodal. Veřejné slyšení k motivům, okolnostem a důsledkům novoroční amnestie pořádá ústavní výbor horní komory.

Jindy, a to na mimořádné schůzi, by se Senát mohl zabývat také návrhem žaloby na Klause pro velezradu v souvislosti s amnestií. Schůze by se uskutečnila ještě do 7. března, tedy před nástupem nové hlavy státu. Na dotaz ČTK to dnes řekla místopředsedkyně horní komory Alena Gajdůšková (ČSSD). Zároveň ale přiznala, že k přijetí návrhu žaloby k Ústavnímu soudu chybí dost senátorských podpisů.

Těch je podle dostupných informací zatím k dispozici necelá desítka, k přijetí a tím projednávání návrhu je podle ústavy třeba nejméně 27 podpisů členů horní komory. Zaslání žaloby k Ústavnímu soudu by pak musel Senát schválit. Posun v možnosti žalobu projednávat by podle Gajdůškové mohl nastat právě po čtvrtečním veřejném slyšení v Senátu ke Klausově amnestii.

Kontroverzní novoroční amnestie je podle Gajdůškové pouze jedním z důvodů žaloby, a to pro porušení práva poškozených na spravedlivý proces a na ochranu majetku. Senátorka poukázala na způsob její přípravy. „Jsem přesvědčena o tom, že to nebyl diletantismus, ale že to bylo dobře připravené,“ uvedla Gajdůšková, která spolu s dalšími senátory už dříve požádala Ústavní soudu, aby zrušil část amnestie týkající se zastavení trestních stíhání.

Významné kauzy, které již zastavila amnestie:

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 2025

V roce 2025 se v ČR konají volby do Poslanecké sněmovny. Projděte si klíčová témata, mezi které patří aktuální volební průzkumy, termín a čas voleb, strany, kandidáty, postup ve volební místnosti a volební systém ČR pro parlamentní volby 2025 (články se zobrazí po rozkliknutí odkazu):

Termín, strany, kandidáti a systém Volební průzkumy Voličský průkaz Jak volit? Volby ze zahraničí Volební místnosti Kroužkování a preferenční hlasy Volební lístky Volební komise