Klíma odmítnul přijmout státní vyznamenání kvůli Zemanovi

Josef Klíma

Josef Klíma Zdroj: Profimedia.cz

Josef Klíma
Josef Klíma
3
Fotogalerie

Novinář a spisovatel Josef Klíma by od prezidenta Miloše Zemana nepřijal státní vyznamenání, na které ho navrhli poslanci. Odmítavý postoj zdůvodnil mimo jiné prezidentovým napadáním žurnalistů a útokem hlavy státu na novináře Ferdinanda Peroutku. Klíma to řekl serveru Seznam Zprávy.

Klímu navrhla Sněmovna na vyznamenání za jeho novinářskou činnost v pátek. "Samozřejmě, že mě potěšilo, že poslanci konečně navrhli nějakého novináře," řekl Klíma serveru. Dodal, že navržení na medaili Za zásluhy cítí jako čest.

Z rukou prezidenta ale Klíma ocenění nemůže podle svých slov přijmout. "Už proto ne, že jsem novinář a jsem nositel Ceny Ferdinanda Peroutky a on ani po těch letech, kdy Ferdinanda Peroutku naprosto nespravedlivě napadl, se nedokázal omluvit," řekl Klíma Seznamu.

Klímovi na prezidentovi vadí také soustavné napadání novinářů. "A ještě samozřejmě nesouhlasím s jeho kroky, kterými této republice žádnou dobrou reklamu nedělá," dodal.

Prezident Zeman ve svých veřejných projevech žurnalisty opakovaně kritizuje. Naposledy ve středu prohlásil, že novináři jsou nevzdělatelní a řada z nich trpí komplexy méněcennosti.

V lednu 2015 Zeman v projevu k výročí konce holokaustu hovořil kromě jiného o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. O novináři Ferdinandovi Peroutkovi řekl, že napsal v časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Zároveň mu přisoudil výrok "Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky".

Posléze se ukázalo, že autorem tohoto výroku je Jan Stránský. Článek v Přítomnosti se Pražskému hradu nalézt nepodařilo. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová žádá za prezidentův výrok omluvu. Případem se zabývají české soudy. V úterý vrátil Nejvyšší soud celý spor znovu na začátek.

Zeman rozdá zřejmě rekordních 43 metálů. Co všechno čeká 28. října prezidenta? >>>