Koalice se shodla, že si spor mají vyjasnit Babiš se Šinclem mezi sebou
„Měli by se spolu sejít pan Babiš a pan Šincl a měli by si celou tu kontroverzi prodiskutovat a uvidíme, na čem se oba pánové domluví,“ řekl po jednání koalice premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Strany podle něj hledaly nějaké řešení „v situaci, kdy požadujeme omluvu od pana Babiše a pan Babiš se, bohužel, omluvit nechce, alespoň takto nás informoval na jednání koaliční rady“. Babiš to bez bližších podrobností potvrdil.
Šincl už se ale s Babišem kvůli útokům na svou rodinu nechce setkat. Řekl to Českému rozhlasu. Sobotka mu podle svých slov doporučí, aby se s ministrem financí i tak sešel.
„Já jsem sdělil jasně stanovisko sociální demokracie, že podobný způsob komunikace mezi ministrem a poslancem je pro nás absolutně nepřijatelný a že si v žádném případě nepřejeme, aby se něco takového opakovalo, nebo aby to pokračovalo, protože by to skutečně mohlo významně ohrozit vůbec fungování mezi vládou a poslanci,“ uvedl také Sobotka. Doufá prý, že Babiš pochopil, že se takto chovat nemůže.
vyříkat? Babiš se Štinclem si maj fakt tu slozku vzajemne vyříkat?
— tereza zavadilova (@terezazavadilov) June 18, 2015
Vládu by spor neměl ohrozit, řekl Sobotka
Ministerský předseda zároveň vyjádřil přesvědčení, že vicepremiér už nyní nese důsledky svého chování, protože se diskutuje o tom, jestli je možné takové metody používat v debatě v Parlamentu. Premiér míní, že se nedá stavět rovnítko mezi dotazy Šincla, v nichž prý nikoho nedehonestoval, a „kampaní Babiše“. Vládu by ale spor neměl ohrozit. „Toto není věc, kde bychom chtěli rozbít vládu,“ podotkl Sobotka.
Dohodu z koaliční rady potvrdil také ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Komunikace Babiše na středeční schůzce podle něj rozhodně nebyla standardní. „Já si myslím, že takhle se vicepremiér české vlády vyjadřovat nemá, má řešit tu rovinu věcnou a nemá do toho jít tím způsobem, že začne řešit i věci, které se týkají rodinných příslušníků a podobně,“ poznamenal.
Šincl v úterý ve Sněmovně kritizoval měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí za zprostředkování pojištění. Babiš pak další den na koaličním jednání prý obvinil Šincla a jeho rodinu z korupce a údajně Šincla zastrašoval informacemi ze složky nadepsané poslancovým jménem.
Předmět interpelací
Spor mezi Šinclem a Babišem se dnes dostal i na sněmovní plénum při interpelacích na premiéra. Občanští demokraté Zbyněk Stanjura a Marek Benda se ptali na to, zda Babiš vede složky i na další koaliční a opoziční poslance. Jejich stranická kolegyně Miroslava Němcová označila Babišův postup za „fízlovské manýry“.
Poslanec Radim Holeček (ODS) se dotázal i na Sobotkův názor na případ, kdy jedna ze zemědělských firem ze skupiny Babišova Agrofertu vypálila úrodu jiného zemědělského podniku herbicidem. Sobotka řekl, že takový postup není normální a nesouhlasí s ním. Problém podle něho je v tom, že se Babiš nevzdal po vstupu do politiky svého podnikání. Rozhodl se jít jinou cestou, která není správná, uvedl premiér. Soudí, že Babiš časem bude muset o věci opět přemýšlet.