Kodeš dostane odškodné za příliš dlouhý soud, žádal ale mnohem více | E15.cz

Kodeš dostane odškodné za příliš dlouhý soud, žádal ale mnohem více

Jan Kodeš
Jan Kodeš
• 
ZDROJ: David Sedlecky, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obvodní soud pro Prahu 2 nepravomocně přiznal bývalému tenistovi Janu Kodešovi 236 tisíc korun kvůli nepřiměřeně dlouhému soudnímu vypořádání majetku po rozvodu. Kodeš přitom v žalobě požaduje celkem 8,4 milionu. Poukazuje na to, že původní řízení se vleklo téměř 20 let a že jeho nemovitý majetek za tu dobu prudce změnil hodnotu, což se nakonec projevilo i ve výši podílu, který musel vyplatit exmanželce.

Řízení o vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví manželů Kodešových začalo v prosinci 1988 a skočilo až v červenci 2008 verdiktem Nejvyššího soudu. Vítěz Wimbledonu se kvůli těmto průtahům od té doby domáhá na státu náhrady škody a nemajetkové újmy. Ministerstvo spravedlnosti mu vyplatilo 76 tisíc korun, dalších 182 tisíc sportovec vysoudil.

Letos v květnu se ho však zastal Ústavní soud s tím, že při vyčíslení náhrady nemajetkové újmy je v obdobných případech nutné přihlížet nejen ke kritériím, která vyjmenovává zákon, ale i k dalším relevantním okolnostem. V tomto případě je takovou okolností mimořádná doba - konkrétně 90. léta minulého století, kdy trh s nemovitostmi procházel po pádu totality bouřlivými změnami.

Škoda na majetku nevznikla

Obvodní soud se tak záležitostí musel zabývat znovu. Soudce Pavel Riedlbauch dnes zcela zamítl tu část Kodešovy žaloby, která se týkala majetkové škody a která požadovala 7,4 milionu korun. „Škoda ve smyslu majetkové škody žalobci nevznikla. Sice došlo k růstu ceny vypořádacího podílu, ten byl ale kompenzován růstem ceny nemovitostí,“ konstatoval.

Z peněz požadovaných za nemajetkovou újmu soudce Kodešovi přiznal 236 tisíc korun. Uvedl, že na základě názoru Ústavního soudu přihlédl k okolnosti mimořádné doby, na druhou stranu ale vzal v úvahu i to, že věc byla skutkově složitá, což se na délce řízení podepsalo.

Kodeš se dnešního vynesení rozsudku nezúčastnil ze zdravotních důvodů, je po transplantaci srdce. Jeho obhájkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou, zda proti verdiktu podá odvolání. Pokud ano, bude se tenistovým nárokem na miliony zabývat ještě pražský městský soud.

Nejvyšší soud vypracoval metodiku pro odškodňování újmy na zdraví

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video