Komise: Titul na UJAK získala nestandardně rychle až čtvrtina studentů

Univerzita J. A. Komenského, UJAK

Univerzita J. A. Komenského, UJAK Zdroj: CTK

Každý čtvrtý absolvent bakalářského programu na Univerzitě Jana Amose Komenského získal titul za nestandardně krátkou dobu, někdy dokonce za méně než půl roku. Uvedla to Akreditační komise jako jeden z argumentů v podnětu k odebrání státního souhlasu s činností této soukromé vysoké školy. Kompletní znění podnětu komise zveřejnila na svém webu.

Akreditační komise zjistila, že v letech 2011 až 2014 absolvovalo tříletý bakalářský program 6641 studentů. Z toho 1718 za dobu kratší než dva roky, z nichž 1491 za dobu jednoho roku, a někteří dokonce za méně než šest měsíců. Akreditační komise to hodnotí jako vysoce neobvyklé a může to podle ní svědčit o existenci dalších závažných systémových pochybení v činnosti této vysoké školy.

Podnět shrnuje zásadní výtky Akreditační komise vůči největší soukromé vysoké škole v Česku. Jde o opakované přijímání nadměrného počtu studentů, kterému neodpovídá personální zabezpečení, jen zdánlivé napravování prohřešků a poskytování zkreslených informací veřejnosti.

Škola postrádá základní prvky vnitřního hodnocení kvality

Škola podle komise postrádá základní prvky systému vnitřního hodnocení kvality. Kvůli špatné kvalitě nenaplňuje ustanovení vysokoškolského zákona, podle nějž jsou vysoké školy „vrcholnými centry vzdělanosti“. Přijatá opatření byla podle Akreditační komise vždy jen dílčí a krátkodobá, pokud hrozily bezprostřední sankce. Netrvalo přitom dlouho a obdobné problémy se objevily u jiného oboru UJAK. Navzdory důsledkům, které by případné odebrání státního souhlasu mělo pro studenty, nelze podle komise nechat pokračovat nekvalitní VŠ. Poukazuje na to, že nekvalitní školu nutně opouštějí nekvalitní absolventi, kteří pak poskytují nekvalitní služby.

Akreditační komise upozorňuje, že škola na svém webu vytváří zdání, že může přijímat uchazeče i do studijních programů, k nimž nyní nemá oprávnění. „Jde například o nabídku doktorského studijního programu Speciální pedagogika, jehož akreditace je omezena, nebo i v současnosti nabízeného magisterského studijního oboru Speciální pedagogika učitelství, jehož akreditace skončila, nebo bakalářského studijního oboru Pojišťovnictví, jemuž akreditace nebyla nikdy udělena,“ uvedla komise.

Škola vše odmítá

Škola ve vyjádření na svém webu podnět jako celek odmítá. Zatím ho však nemá oficiálně k dispozici, takže ho nechce detailně rozebírat. „Z obsahu podnětu je však již nyní zřejmé, že se jedná pouze o další část cíleného útoku s úmyslem poškodit UJAK a její studenty,“ uvedl UJAK.

Akreditační komise prý popírá vlastní rozhodnutí, kdy v posledních dvou letech prodloužila akreditaci osmi studijním oborům UJAK. „Podnět je v příkrém rozporu se skutečným stavem činností UJAK, které nejen že naplňují všechny požadavky zákona, ale jsou hodnoceny nadstandardně i v mezinárodním akademickém měřítku,“ doplnila škola.

Pod palbou kritiky už v listopadu 2010

UJAK čelila kritice ze strany Akreditační komise již dříve. V listopadu 2010 komise vydala zevrubnou hodnotící zprávu poukazující na hlavní nedostatky. Podle závěrů z nedávného zasedání žádné zásadní zlepšení nenastalo, proto se Akreditační komise rozhodla podat podnět jako tvrdší nástroj. Odebrání státního souhlasu by znamenalo zánik této vysoké školy. Muselo by o něm rozhodnout ministerstvo školství, které už dříve upozornilo, že se jedná o proces minimálně na měsíce, možná až roky.

Aktuálně UJAK řeší především problémy s akreditací oboru speciální pedagogika. Akreditační komise ji sice prodloužila pro dostudování stávajících studentů do 30. září, ale zároveň hodnotící odborná skupina uvedla, že drtivá většina studentů závěrečného ročníku nemá odpovídající praxi a diplomovou práci, aby mohla být připuštěna ke státnicím.