Kurzarbeit nabírá zpoždění. Poslanci chtějí do vládní předlohy zasahovat

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) při rozhovoru pro Blesk.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) při rozhovoru pro Blesk. Zdroj: Blesk:Martin Přibyl CNC

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
Ministryně práce a sociálních věci Jana Maláčová (ČSSD).
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) při rozhovoru pro Blesk.
7
Fotogalerie

Sněmovna podpořila v dnešním úvodním kole nová pravidla takzvaného kurzarbeitu. Vládní předlohu ale chtějí poslanci ve výborech upravovat. Už se k ní sešly dvě desítky pozměňovacích návrhů, čeká se jich ještě více. Opoziční TOP 09 neprosadila, aby změny provedl kabinet ANO a ČSSD.

Návrh pravidel zkrácené práce s příspěvkem státu posoudí sociální a na návrh opozice také hospodářský výbor. Vládní sociální demokraté neuspěli se snahou, aby výbory měly na debatu o kurzarbeitu jen 12 místo obvyklých 60 dnů.

Zkrácená práce s částí mzdy od státu tedy nebude zavedena od listopadu, jak kabinet navrhoval. Podle původních představ měla navázat na dočasný podpůrný program Antivirus, který byl zaveden kvůli epidemii nového koronaviru. Nyní není ani jisté, zda budou nová pravidla kurzarbeitu schválena tak, aby byla účinná od ledna.

Nynější podobu parametrů zkrácené práce kritizují vedle opozice také zaměstnavatelé a odbory a zpochybnil ji v pondělí rovněž premiér Andrej Babiš (ČSSD). Pozměňovací návrhy ohlásila i koaliční ČSSD.

Předseda frakce TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že ve Sněmovně nepamatuje situaci, kdy vláda žádá poslance o podporu pro předlohu, o níž premiér řekl, že se nepovedla. Její vrácení kabinetu k přepracování ale neprosadil. Ani předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, jak uvedl, si nevzpomíná, že by něco takového v minulosti nastalo. O tom, že se pravidla kurzarbeitu nepovedla, mluvil premiér Babiš na pondělním sněmu Svazu průmyslu a dopravy.

Poslankyně STAN Věra Kovářová zdůraznila, že Česko zkrácenou práci potřebuje, navrhované parametry ale nejsou efektivní. Pirátka Olga Richterová volala mimo jiné po objektivních kritériích pro spouštění státní podpory zaměstnavatelům v podobě hrazení platů zaměstnanců v době, kdy pro ně není práce. Podle vládní předlohy by rozhodoval kabinet. „Shodu na této verzi nenajdeme. Ani za KSČM nevidíme, že bychom pro tuto podobu hlasovali,“ uvedla komunistická poslankyně Hana Aulická Jírovcová.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura (ODS) očekával, že vláda nabídne opozici jednání, na kterém se principy kurzarbeitu dohodnou a vládní legislativci je sepíšou do jednoho pozměňovacího návrhu. Poslankyně ČSSD Kateřina Valachová uvedla, že se o pravidlech bude dál jednat v tripartitě a schůzka zástupců parlamentních stran se chystá.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) označila vládní návrh za výsledek kompromisu. Opatření podle ní nesmí blokovat zaměstnance na neperspektivních místech. „Stát svými zásahy nesmí podnikatelské prostředí deformovat,“ zdůraznila. O kompromisu, který chce vláda projednat s parlamentními stranami, mluvil také ministr Tomáš Petříček (ČSSD). Návrh uváděl za ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD), která je kvůli kontaktu člověkem nakaženým koronavirem v domácí izolaci.

Kurzarbeit představuje zkrácenou práci při ekonomických potížích. Podnik platí lidem za odpracované hodiny, stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas.

Dolní komora minulý týden odmítla projednat vládní návrh pravidel zkrácené práce ve stavu legislativní nouze, o což kabinet žádal. V legislativní nouzi je možné schválení předlohy za jediný den.