Letní práce tlačí nezaměstnanost na historická minima

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Nezaměstnanost v Česku v květnu opět klesla z dubnových 3,2 procenta na rovná tři procenta. Oznámil to Úřad práce ČR. Meziroční pokles byl ještě výraznější, loni v květnu nezaměstnanost činila 4,1 procenta. Uchazečů o místa bylo ke konci letošního května zhruba 230 tisíc, což je nejméně od července 1997. Počet volných míst naopak stále meziměsíčně i meziročně rostl.

Nezaměstnanost klesá vytrvale od února. Podle generální ředitelky Úřadu práce ČR Kateřiny Sadílkové by mohl pokles nezaměstnanosti pokračovat i v dalších měsících. "Česká ekonomika nadále roste a trh práce ovlivňují i sezonní práce, které už jsou v plném proudu - především ve stavebnictví, gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví, lesnictví, lázeňství či těžbě. Tyto činnosti poběží i v dalších měsících, a nezaměstnanost by tak mohla ještě dále klesat," sdělila Sadílková.

Počet uchazečů o zaměstnání poklesl v květnu oproti letošnímu dubnu o více než 13 tisíc, a ve srovnání s loňským květnem dokonce o téměř 79 tisíc. Z celkových 230 tisíc nezaměstnaných bylo přes 207 tisíc takzvaně dosažitelných, tedy schopných okamžitého nástupu do práce. Počet volných pracovních míst, nabízených prostřednictvím Úřadu práce ČR, naopak oproti dubnu i loňskému květnu vzrostl na přibližně 283 tisíc.

Zájem o nové pracovníky trvá hlavně v technických a dělnických oborech. Zaměstnavatelé hledali třeba dělníky na stavby, pomocníky ve výrobě, montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích, řidiče nákladních aut, svářeče, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky nebo kuchaře.

Pokles nezaměstnanosti zaznamenaly všechny kraje a okresy v České republice. Nejnižší byl ke konci května podíl nezaměstnaných v Plzeňském a Pardubickém kraji, kde činil shodně 1,9 procenta. Naopak nejvyšší byl v Moravskoslezském kraji, a to 4,8 procenta. Z okresů měly nejnižší nezaměstnanost Rychnov nad Kněžnou a Praha-východ, oba shodně 1,1 procenta. Největší podíl nezaměstnaných mělo se 7,2 procenta Karvinsko.

Nejvíce volných míst bylo v Praze, kde jich zaměstnavatelé nabízeli skoro 55 tisíc. V Praze byl navíc ke konci května také jeden z nejmenších počtů uchazečů o práci připadajících na každé volné místo - pouze 0,4 uchazeče na místo. Největší přetlak volných míst byl na Pardubicku, kde na jednu pozici připadalo jen 0,1 uchazeče. Naopak největší konkurence byla na pracovním trhu na Karvinsku, kde bylo 5,7 uchazeče na každé místo.

Pokles nezaměstnanosti zaznamenaly všechny kraje a okresy v České republice. Nejnižší byl ke konci května podíl nezaměstnaných v Plzeňském a Pardubickém kraji, kde činil shodně 1,9 procenta. Naopak nejvyšší byl v Moravskoslezském kraji, a to 4,8 procenta.