Mariánský sloup se může na Staroměstské náměstí vrátit už příští rok | E15.cz

Mariánský sloup se může na Staroměstské náměstí vrátit už příští rok

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Až si bude republika příští rok připomínat sté výročí založení Československa, bude při tom možná na Staroměstském náměstí v Praze i obnovený Mariánský sloup. Završí se tak více než čtvrt století úsilí společnosti pro znovuvybudování sloupu.

Úřad městské části Praha 1 už zahájil územní řízení. Po něm následuje stavební povolení. Magistrátní památkáři povolili opětovné postavení objektu už v roce 2014.

„Termín instalace Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí závisí na vydání stavebního povolení. Je možné, že to bude v roce stého výročí vzniku Československé republiky a stržení Mariánského sloupu,“ řekl E15.cz místopředseda společnosti pro obnovu sloupu Karel Kavička.  

Raně barokní sloup označil rozvášněný dav v roce 1918 za symbol Habsburků a povalil ho. Již při této přímé akci se účastníci shromáždění v čele s žižkovským anarchistou, bouřlivákem a přítelem Jaroslava Haška Frantou Sauerem střetli s odpůrci stržení sloupu.

Plán na obnovení Mariánského sloupu vzbuzuje emoce dodnes. A to i mezi historiky a památkáři. Odpůrci tvrdí, že sloup z dílny barokního sochaře Jana Jiřího Bendla symbolizoval rekatolizaci země.

Na Staroměstském náměstí se nedávno začala rovněž oprava věže Staroměstské radnice. Video zachycuje počátek rekonstrukce:

Na Staroměstském náměstí začala nedávno oprava věže Staroměstské radnice.

Nový sloup zhotovila Mariánská kamenická a sochařská huť, vedená akademickým sochařem Petrem Váňou. Vyhrála výběrové řízení společnosti pro obnovu sloupu, které vyhlásila již v roce 1998. Sochař Petr Váňa vytvořil také sochu Panny Marie, která bude umístěna na vrcholu sloupu. Socha je dočasně umístěna na provizorním kovovém sloupu u bočního vchodu do chrámu Matky Boží před Týnem hned u Staroměstského náměstí u příchodu z Celetné ulice.  

„Celá architektura sloupu je dokončena. Jednotlivé díly jsou deponovány na různých místech v Praze a v Jaroměři. Celková váha zhotovených dílů je 150 tun,“ dodal Kavička ze spolku pro obnovu památky. Celkové náklady na sloup převýšily čtyři miliony korun. Peníze se daly dohromady hlavně prostřednictvím sbírky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video