HDP v ČR by mohlo vzrůst o půl bilionu, pokud by se matky vrátily práce | e15.cz

Matky by mohly navýšit český HDP o půl bilionu korun. Musely by se ale vrátit do zaměstnání

V Česku tvoří sice ženy 63 procent absolventů vysokých škol, v ekonomicky aktivní populaci je jich ale jen 44 procent.
V Česku tvoří sice ženy 63 procent absolventů vysokých škol, v ekonomicky aktivní populaci je jich ale jen 44 procent.
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Kristina Veinbender

Kristina Veinbender

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Český hrubý domácí produkt by do roku 2030 mohl vzrůst o osm procent, tedy celkem o pět set miliard korun, pokud by se více žen vrátilo do zaměstnání, mělo větší podíl v produktivnějších odvětvích a ve vedoucích pozicích. Tvrdí to nová studie společnosti McKinsey & Company s názvem Nový potenciál ekonomického růstu: více žen na pracovním trhu a ve vedoucích pozicích. 

Češky dnes k HDP přispívají 38 procenty, což je o devět procentních bodů méně než ve Skandinávii. „Pro navýšení domácího produktu téměř o deset procentních bodů je potřeba, aby se na trh práce vrátilo 135 tisíc žen, které nyní nepracují a místo toho se starají o děti nebo o domácnost,“ uvádějí autoři studie.

Dále studie předpokládá, že by ženy trávily více hodin placenou prací, v průměru asi o dvě hodiny týdně. oproti současnému stavu. Třetím předpokladem je směřování většího počtu žen do finančně produktivnějších sektorů.

V Česku tvoří sice ženy 63 procent absolventů vysokých škol, v ekonomicky aktivní populaci je jich ale jen 44 procent. Tato čísla se odrážejí i na zastoupení žen ve vedení firem. Mezi manažery je zastoupena čtvrtina žen, v představenstvu společností desetina a na pozici CEO pouze čtyři procenta. A to i přesto že téměř každá druhá žena má zájem o povýšení a každá čtvrtá chce dosáhnout nejvyšší manažerské pozice.

Inflace. Zdražuje se nejvíce za posledních 13 let

Video se připravuje ...
Inflace. Zdražuje se nejvíce za posledních 13 let

Mezi hlavni důvody nižšího zapojení žen na trhu práce a jejich pomalejšího kariérního růstu patří podle studie jejich velký podíl na neplacené práci v domácnosti, malá dostupnost zařízení pro péči o malé děti a nedostatek zkrácených úvazků.

„Spořitelna má deset tisíc zaměstnanců, desetina z nich jsou ženy na mateřské a rodičovské dovolené a pouze každá druhá se k nám vrátí,“ uvádí k situaci ve firmě Daniela Pešková, členka představenstva České spořitelny.

Pandemie složitou situaci žen jen prohloubila. Až polovina žen uváděla během lockdownu, že uvažuje o snížení pracovního úvazku, aby se mohla víc věnovat rodině. „Pro porovnání jen dvě procenta mužů uvedla, že mají nedostatek času na svou práci během pandemie,“ konstatuje Helena Šarkanová, partnerka z McKinsey & Company.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery