Mečiar po téměř dvaceti letech navštívil Prahu | E15.cz

Mečiar po téměř dvaceti letech navštívil Prahu

puč, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V budově bývalého Federálního shromáždění debatovali Václav Klaus a Vladimír Mečiar, hlavní protagonisté rozdělení Československa. "Nemám rád termín, že jsme rozdělili stát. Dělili jsme federaci, která nesloužila dobře," uvedl bývalý slovenský premiér.

Bylo tak třeba nalézt nový model k lepšímu soužití obou národů, dodal Mečiar. "Politická vůle ke spolužití byla velmi slabá," popsal politik atmosféru, jež předcházela rozpadu Československa. "Od začátku mi bylo jasné, že drtivá většina jakékoliv slovenské reprezentace chce svůj vlastní stát," doplnil Klaus. Ve vzájemných jednáních se premiéři obou zemí údajně nenechali ovlivňovat zahraničím.

Z Mečiarových úst rovněž zazněla kritika Václava Havla. Pozitivně hodnotil naopak Klausův přístup ke Slovensku. "Do Prahy jsem přijel po 19 letech jen z úcty ke Klausovi, je to jediný politik v Evropě, kterého uznávám," řekl Mečiar s tím, že český politik své slovo neporušil. 

Mečiar, který do Prahy dorazil po 19 letech, řekl, že Slováci vždy byli Čechům vděční za jejich pomoc při rozvoji Slovenska v meziválečném období. Zároveň ale chtěli mít ve společném státu silnější postavení. Politická jednání o něm ale podle Mečiara k reálnému úspěchu nevedla, i po vzniku federace v 60. letech měly jednotlivé národní vlády slabé pravomoci.

Podle Klause se v Československu o národnostních rozporech oficiálně nemluvilo, protože tuto debatu potlačoval komunistický režim. I kvůli tomu Češi nevnímali v roce 1989 národnostní otázku jako něco významného. "My Češi měli jediný cíl, zbavit se komunismu. Všechny pocity křivdy jsme odvíjeli od komunistické nesvobody. Slovensko cítilo i nesvobodu národní," řekl.

Rozhodujícím okamžikem pro rozpad Československa byly podle obou politiků volby v roce 1992, které na Slovensku vyhrálo Mečiarovo Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS), jež požadovalo rozdělení federace. Mečiar dnes řekl, že to bylo nevyhnutelné, protože federativní orgány nefungovaly.

Klaus uvedl, že slovenští voliči se hlasováním pro HZDS vyslovili pro samostatné Slovensko. Češi sice měli zájem o zachování společného státu, v dané situaci ale nechtěli hledat třetí cesty uspořádání vztahů nebo odsouvat problém do budoucna. "Proto jsme s Vladimírem Mečiarem velmi rychle dospěli k závěru, že je rozdělení nezbytné. Volební výsledek to určil zcela jednoznačně," řekl Klaus.

Autor: puč, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video